wat verbergt de kerk van wemeldinge? 16 volledig verstoord. Daarbij moet uiter aard bedacht worden dat het koor vroe ger geen zelfstandige ruimte, maar een substantieel deel van de totale kerk ruimte was. In 1898 werden een aantal grafzerken uit de vloer opgenomen. Deze moesten, naar in het bestek van Verheul vermeld wordt, 'op nieuw staande geplaatst worden tegen de indieping in de wan den van het koor." Wat zich achter die zerken verbergt, weten we niet. We zou den kunnen denken aan traceringen, zoals de kerk van Kapelle die heeft, maar het is de vraag wat er van over is, want Verheul schreef in zijn bestek: Hiervoor van die muurgedeelten de specie af te hakken, de voegen uit te krabben en de stenen ruw te bikken..." Overigens kan het zijn dat onder de vloer van het koor nog de fundering van een oude koornis tevoorschijn komt. De oude eenbeukige kerk kan, voordat het koor gebouwd werd, zowel een rechte sluiting als een koornis gehad hebben. De gevonden funderingen ter plaatse van de triomfboog (zie fig. 8) zouden het laatste doen veronderstellen. Volgens mededeling van derden zou men bij de fundering van het orgelbalkon op oude resten gestuit zijn, doch we heb ben deze mededeling niet kunnen ve rifiëren. De consistorie (sacristie) is nog steeds overdekt met de oorspronkelijke stenen kruisgewelven. Op een der kraagstenen komt het wapen van het Wemeldingse ambachtsherengeslacht Rijn voor. Dat zal betekenen dat de sacristie door hen geschonken is. (Later werd hun familie wapen het wapen van de gemeente Wemeldinge). Alle drie de ramen in de consistorie dateren van 1856, één van deze drie is geheel nieuw, de oorspron kelijke vorm van de andere twee is ons niet bekend. Restanten van de oudste stenen kerk. We komen nu terug op de vaststelling van Dr. Dekker, dat de kerk veel ouder is dan begin 15e eeuw. Bij het opmeten van de kerk ontdekten wij dat de oost gevel van de toren, voor zover deze tus sen het houten tongewelf en het platte dak zichtbaar is, nog puntgave stukken van dichtgemetselde galmgaten ver toont. Deze corresponderen precies met de galmgaten in de 3 andere torenge vels, en zijn kennelijk tot 1856 zichtbaar geweest vanuit de kerk (en evenals de rest van het interieur witgekalkt!) Dit Fig. 10. Aanzicht van de kerk uit het zuidwesten in 1743. Naar de gravure van C. Philips.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 16