wat verbergt de kerk van wemeldinge? 18 Hoe dat zij, we kunnen rustig stellen dat de houten vloer van de huidige I kerk nog belangwekkende gehei men van de Zeeuwse geschiedenis verbergt. Om die reden, en vanwege het feit, dat de huidige toestand van de kerk een aanfluiting is voor een verantwoord be heer van ons historisch erfdeel, is het te i hopen dat de gelden ten behoeve van de restauratie spoedig beschikbaar zul- I len komen. NOTEN. 1. Bij het archief-onderzoek maakten wij dankbaar ge bruik van de hulp van de heer C. Philipse te Wemel dinge. 2. „Langs de oude Zeeuwse kerken' geschreven door vier kunsthistorische studenten. Wemeldinge is be- I schreven door Katie Heijning. (1975, blz. 86-88.) 3. Dr. C. Dekker, Zuid-Beveland. De historische geo grafie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen, Assen 1971, blz. 324-330. i 4. Volgens een hardnekkige overlevering, die wel op waarheid kan berusten, bood op het eind van de 18e eeuw ambachtsvrouwe Maria Coomans de kerk een orgel aan. Dat aanbod werd niet geaccepteerd, en uit I wraak schonk zij toen bij haar dood een legaat aan de kerk, onder beding dat uit kerkelijke gelden nimmer een orgel gekocht zou worden! Anderhalve eeuw lang werd de kerkzang begeleid door een voorzanger en tenslotte gedurende enkele jaren door bazuinen, doch in 1954 schonken de leden van de kerkelijke Gemeen te een orgel, daarmee de testamentaire bepalingen van vrouwe Coomans omzeilend! 5. Volgens de voorlopige monumentenlijst dateert genoemde schildering van de 2e helft van de 17e eeuw. Maar in de Kerkeraadsakten van 1746 bevindt zich een dankbrief aan de Ambachtsheer voor het aanbrengen van het schotwerk, en een rekening van 1829 van A. Brand vermeldt verf, linnen, 12 dagen gewerkt 'in stad' en 16 dagen gewerkt in Wemeldinge. Die rekening kan moeilijk op iets anders dan de be treffende schildering betrekking hebben. 6. De veronderstelling van het Kunstreisboek dat die verhoging tegelijk met de bouw van de zuidbeuk in plm. 1500 heeft plaatsgevonden, is duidelijk 4 eeuwen mis. i

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 18