honderd jaar en een boek 5 provincie ook nog zwaar gebukt onder de landbouwcrisis. In deze periode vestigt zich de KMS in Vlissingen. Hiervan moet een grote in vloed uitgegaan zijn op de economische instelling (Wirtschaftsgesinnung) van de bewoners van geheel Walcheren, behalve misschien van Middelburg waar de ver- ambtelijking toen moet zijn begonnen. Het gedenkboek bevat hiervan verschil lende voorbeelden, zonder echter een to taalbeeld te geven. Als wij de KMS en later de Vitrite in Middelburg voor iets erkentelijk moeten zijn is het voor dit on bedoelde effect. Het liberalisme als gees tesstroming is daarmee een zuurdesem geworden in onze samenleving. Zonder deze brede beweging, waarin ook een ra dicale tak te onderkennen valt, ware een moderne maatschappij onmogelijk ge weest. Verschillende Europese subcultu ren, Zuid-ltalië bijvoorbeeld of heel lang een groot deel van Drenthe zijn er voor beelden van. In het gedenkboek treffen we verspreid elementen aan van dit proces. De KMS trekt in het begin al direct buitenlanders aan, waar het type manager in Nederland niet voldoende voorhanden is. In 1906 stelt de directie arbeidskernen in op de manier van J. C. van Marken bij de gist en spiritusfabriek en van Stork in Henge lo. Kort tevoren nog werd de hulp aan de watersnoodlijdenden" uit een door de directie gesticht fonds betaald. Ook in hetzelfde jaar ging de om economische redenen noodzakelijke werktijdverkorting van 66 tot 61 uur per week voor het eerst niet gepaard met loonkorting. Typisch eind negentiende eeuws dit alles, patriarchaal en sociaal tegelijk, regentesk maar humaan tevens. Meester Jan Smit duldde nog in de jaren twintig geen „vrij gestelde" vakbondsbestuurders. Toch waren er tijdens de grote staking in 1928 over te lage lonen reeds 1700 personeels leden lid van een vakbond. De strijd tus sen „modernen" en „christelijken" ver zwakte echter het front. Op vele vragen krijgen we geen antwoord. Waarom waren er zo weinig confessioneel georga- niseerden in Vlissingen? Hoe was in de loop der tijden de samenstelling van de gemeenteraad? Waar ligt de oorsprong van de hoge graad van onkerkelijkheid? Welke zijn de maatschappelijke relaties met de marine? Het duurde tot januari 1930 voordat er een metaal-cao werd af gesloten. Repressie was er in de vorm van een geheim fonds van de gemeente tegen opstootjes (1932), gedoteerd door de KMS, maar slechts éénmaal. Het re geringswerkfonds voor de scheepsbouw van 1934 was ook van toepassing in Vlis singen. Voorwaarde was dat men voor projecten hieruit gesteund beneden de lo nen van het vrije bedrijf moest blijven. Re pressie ook bij het verbod door B en W van de klassieke Russische film,,Potem- kin", waartegen de later befaamde J. A. Berger als SDAP-raadslid fel protesteer de. De filmliga die hieruit voortsproot werd door de rechtbank verboden. Daar tegenover weer bevordering van de vak opleidingen, het oprichten van een lees bibliotheek en een badhuis, bevordering van een gezonde volkshuisvesting. Alles bij elkaar mag men van een evenwichtige maatschappelijke ontwikkeling spreken waarin de breuken nooit onherstelbaar bleken. Tijdens de staking in 1928 kregen de stakers tenslotte ook van vele midden standers bijstand in de vorm van korting op levensmiddelen. Uit het gedenkboek komt ons een wat chaotisch maar boeiend beeld naar voren van de sociale lotgeval len van stad en bedrijf. Het lijkt alsof door tijdgebrek de eind redacteur niet toegekomen is aan de af ronding tot een totaalbeeld dat hij juist in andere publicaties tot zo'n hoog niveau heeft weten uit te werken. Hij had dat beter kunnen doen dan zijn kader zo kunstmatig op te voeren dat de relaties met het nationale en wereldgebeuren in het eerste deel en de afbeeldingen, de kantlijnnotities over de nationale geschie denis en de historie per jaar van de fabriek in het tweede deel geen consistent geheel zijn geworden. Zo gezien is er sprake van vijf schrifturen waarin de deskundige lezer en de leek de draad verliezen. Ik had behalve een antwoord op de hier voor gestelde vragen, verwacht dat uit het boek de zeer speciale gelaagdheid van de Vlissingse bevolking duidelijker naar voren was gekomen, een van weinig treden op de maatschappelijke ladder, zulks in te genstelling tot Middelburg waar de strati ficatie veel genuanceerder is. Afgezien van de scheepvaart moet dit vroeger heel anders zijn geweest. De vestiging van de KMS is voor dit verschijnsel verantwoor delijk, ook voor het feit dat dit bedrijf altijd Herenhoeden, 1938.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 5