WAT VERBERGT DE KERK VAN WEMELDINGE? de oude moederkerk van zuid-beveland ir. J. F. Hondius 9 „Op een hoogte gelegen kerk, in de vorige eeuw verknoeid en daarna in 1898 afschuwelijk gerestaureerd.,. Helaas is deze bondige omschrijving die het Kunstreisboek van de Kerk van Wemeldinge geeft nog steeds juist. Het is daarom verheugend dat de Kerkvoogden in 1969 het plan opvatten de kerk volledig te restaureren. Ten behoeve van het maken van een restauratieontwerp werd door ons in 1970 een voorlopig onderzoek naar de oorsprong en de geschiedkundige wederwaardigheden van deze kerk uitgevoerd. In het volgende zullen onze voorlopige bevindingen beschreven worden. 1) Het laat zich aanzien, dat als de restauratie van de kerk doorgang vindt, nog meer belangwekkende gegevens over een stukje vroeg-middeleeuwse geschiedenis van Zeeland tevoorschijn zullen komen. Tot dusverre was de kennis over de kerk van Wemeldinge uiterst summier. Het Kunstreisboek, Kerken en torens in Zeeland' van H. Janse, en een artikel van J. Verheul Dzn (die verantwoorde lijk is voor de restauratie van 1898) in het Bouwkundig Weekblad van oktober 1898 zijn de voornaamste bronnen, maar ze spreken elkaar op verschillende punten tegen. Het onlangs verschenen boekje 'Langs de oude Zeeuwse kerken' 2) houdt zich wijselijk op de vlakte, en vermeldt zonder kommentaar de ver schillende opinies. Het is eigenlijk vreemd dat deze tegen spraak en de eigenaardige onregelma tigheden van de kerk niet veel eerder de nieuwsgierigheid van onderzoekers hebben geprikkeld. Wellicht heeft het af stotende voorkomen van de kerk met haar afgeplatte kap en afschuwelijke ge pleisterde zuidgevel hen afgeschrikt. (Fig. 1 en 2). Hoe oud is de kerk eigenlijk? De in de noordwand van het schip aan wezige steen met het jaartal 1411 is een nogal onbetrouwbare getuige. Deze steen dateert van 1882, zoals uit de kerke-rekening van dat jaar blijkt. De steen bevindt zich bovendien op de plaats waar tot 1898 een kapspant stond en is dus minstens één keer verplaatst. Janse suggereert dat dit steentje de bouw van het schip dateert, maar het Kunstreisboek dateert het schip plm. 1500. Beide zijn het erover eens dat de toren 14e eeuws is, dus ouder dan het schip. Hoe kan dat? Heeft men dan eerst een toren gebouwd, en een eeuw later de kerk? Dat is toch ondenkbaar. Dr. C. Dekker komt in het raam van zijn historische studie over Zuid-Beveland 3) tot een datering van de stichting van een kerk te Wemeldinge in de He eeuw ev. zelfs late !0e eeuw. Vier eeuwen eerder dus dan genoemde zegslieden! Aangezien deze datering een beter be grip van de kerk mogelijk maakt, geven we Dekkers overwegingen hier kort weer. Op grond van de wetenschap dat de oc cupatie van de grote kreekruggen op Zuid-Beveland al in de 9e en 10e eeuw heeft plaatsgevonden en op grond van beschouwingen over kerkfiliatie en pa- trocinium komt Dekker tot de conclusie dat de kerk van Wemeldinge vermoede lijk de oudste van Zuid-Beveland is. Zij kan volgens hem een direkte afsplitsing zijn van de oude moederkerk van Zee land, de Westmonster te Middelburg, een eigen kerk van de bisschop van Utrecht. Evenals de Dom van Utrecht en de Westmonster was ook de kerk van Wemeldinge gewijd aan St. Maarten, in tegenstelling tot de eveneens oude ker ken van Kruiningen en Yerseke. Hariulf van Oudenburg vermeldt in 1116 'een kerk op Beveland'; Dekker vermoedt dus dat hij hiermee de kerk van Wemeldinge bedoelt. De oudste expliciete vermel ding van de Wemeldingse kerk, die Dek- Fig. 1. Aanzicht vanuit het noorden. Het schip met af geplatte kap, verhoogde noordgevel en verminkte ramen. De indeling van de ramen van het koor dateert van ca. 1826.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 9