kijken om te leren zien 38 ieder die kijken kan, kan ook werkelijk zien. Misschien gaan de klassieken te ver als zij beweren dat het zien boven het zeg gen gaat. Als wij door tentoonstellingen van kijken tot zien gekomen zijn, is het doel bereikt. Verantwoording In de rij van wereldtentoonstellingen was die van Parijs in 1900 de zeventiende, die van 1867 de vier de. Over de Hollandse afdeling op de eerste in Londen schaamde Gerrit van de Linde (De School meester) zich diep: ,,Het Hollandsch departement is beroerd, de vriesche turfboeren, die de tentoon stelling bezoeken, komen allen met zwarte voiles of sluiers, die zij, uit schaamte zegt men, over hun aangezicht halen, zoodra zij de Vaderlandsche afdeeling naderen, en de vuile Hollandsche vlag, die er boven hangt, ziet er net uit als of zij vijf jaren lang voor dwijl in een keezenfamilie had gediend." (De Revisor III/1, februari 1976, pag. 51) De opgesomde, te Middelburg gehouden, tentoon stellingen zijn allerminst volledig. Onder andere zijn niet vermeld de landbouwtentoonstellingen. De ge noemde tentoonstellingen volgen hier op een rijtje: 1870 Tentoonstelling van Zeeuwsche Oud- en Merkwaardigheden. Zeeuwsch Genoot schap. Catalogus 2e druk 1870. 1881 Tentoonstelling van kunst en nijverheid. Uit het volk - Voor het volk. Catalogus. 1884 Tentoonstelling van Gastoestellen. Catalo gus. 1889 Tentoonstelling van kunst en nijverheid. Uit het volk - Voor het volk. Catalogus. 1891 Tentoonstelling van Oud Porselein en Aarde werk in bibliotheekzaal Zeeuwsch Genoot schap. 1894 Tentoonstelling van Prentkunst. Kunstmu seum. Catalogus. 1895 Tentoonstelling van Affiches. Kunstmuseum. Catalogus maart. 1895 Tentoonstelling van Affiches. Kunstmuseum. Catalogus december. 1898 Tentoonstelling kortweg Zeeuwsche Oranje tentoonstelling genoemd. Catalogus. 1903 Tentoonstelling van Poppen. Gedrukte lijst. 1904 Tentoonstelling van oude koperwerken. Ver. eniging Vreemdelingenverkeér Walcheren. Catalogus. 1904 Tentoonstelling van bindwerk (boekbanden). Vereniging ,,Voor de Kunst". 1906 Tentoonstelling van oud goud en zilverwerk. Vereniging ,,Voor de Kunst". Catalogus. 1909 Tentoonstelling van Antieke Meubelen. Ver eniging „Voor de Kunst". Catalogus. 1913 Tentoonstelling van Zeeuwsche Kleeder drachten enz, Catalogus. De catalogi zijn aanwezig in de Provinciale Biblio theek van Zeeland. Rest mij de aangename taak de heer en mevrouw Van der Feen te Domburg te bedanken voor hun steeds gewaardeerde opmerkingen, A. M. Dumon Tak, wiens artikel in dit tijdschrift 1970, pag. 37 e.v. van veel belang was en J. de Bree voor zijn belang stelling. De werken van Ernest Maindron, Les Af fiches lllustrées, 1886-1895, Paris, 1896, en M. Bauwens e.a., Les Affiches Etrangères illu- strées. Paris, 1897 en niet te vergeten Jan Romein, Op het breukvlak van twee eeuwen (2 delen, 1967) verschaften verschillende gegevens. Titel en cita ten aan het slot dank ik „gewoon" aan een citaten boek. (Margadant: Twintigduizend citaten). Het ci taat over de Floralia te Goes is ontleend aan de in ventaris van H. Uil van het archief der Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken 1867-1897 aldaar. De foto's dank'ik Wim Helm te Middelburg.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 10