SAEFTIIMGE een migratienaam uit de omgeving van Luik? Drs. H. J. M. Thiadens Het Land van Saeftinge ging definitief verloren toen de geuzen ter voorkoming van een Spaanse aanval op Zuid-Beveland de dijken doorstaken (1583). Het woordenboek van dr. J. de Vries schrijft bij Saeftinge (in Oostvlaanderen): heette in 1259 Tscavelinghe, in 1287 Tsavetinge. Met mnl. scaveling ,,af- schaafsel" kan men weinig aanvangen. De inval om te onderstellen een frans Chauvetingen bij ofra. chauvet ,,kaal ter rein" kan men nauwelijks als ernstig be schouwen. Onverklaard." Het Zuidlimburgse Chèvremont heette in de 14e eeuw Schaveymont. Dr. P. Tum- mers (1) wijst erop, dat het bij Kerkrade gelegen Chèvremont een onder Franse overheersing ingeslopen verbastering is van Chavémont, zoals de naam van en kele Belgische plaatsen geschreven wordt, onder andere van een gehucht bij Homburg in het arrondissement Verviers. Het eerste lid van deze naam komt in Wal lonië veelvuldig voor als Xhavée, onder andere bij Wandre ten noorden van Luik. Het heeft zich ontwikkeld uit het Latijnse excavata holle weg". Daarnaast komt Chavée voor onder andere bij Glons en Oupeye, uit het Latijnse cavata met de zelfde betekenis. Deze betekenis kan zich uitbreiden tot talus, zodat Chavémont de betekenis krijgt van ,,berg met steile hel lingen die afdalen naar een holle weg of gracht". Bij de aardrijkskundige naam Schweiberg schrijft dr. Tummers (2) het volgende: ,,het bepalend element van deze PIN is Schevey Bij Sint-Pietersvoeren ligt een bosje met de naam Schevei en ten noorden van Luik lag een klooster La Xha vée, waarvan naast de oude Waalse vor men: 1337 Del Xhavée, 1488 delle Xhavée, ook Nederlandse bekend zijn: 1492 Zscha- veyen. Verder zijn havêye en tchavêye in het Luikerland veel voorkomende veldna men, met de betekenis ,,chemin creux", die zich uitbreiden kan tot talus, zodat het dus mogelijk is dat Scheiberg een samen stelling is, waarin het Nederlandse -berg nader bepaald is door de plaatsbepaling schevei. Het is evenwel niet uitgesloten dat Scheiberg ontstaan is uit Chavémont door vertaling van -mont in -berg. Het to poniem Schevei is ontstaan uit een vrou welijk (ex)cavata (geworden tot havêye, tchavêye), terwijl Chavé(mont) ontstaan is uit een mannelijk (ex)cavatum (mon- tem). De plaatselijke uitspraak van Schweiberg wijst op een oorsprong (ex) cavatum geworden tot Chavémont. In Saeftinge, dat wil zeggen in Tscave linghe, is het bepalend element Tscave. Zouden wij nu niet na het bovenstaande mogen aannemen, dat Tscave is voortge komen uit (ex(cavatum holle weg" of ta lus (talud, helling, glooiing). De grote overstromingen welke voor Zeeland en Vlaanderen het begin der middeleeuwen hebben ingeluid, vernielden het oude duinlandschap, drongen het achterliggen de veengebied binnen en brachten de kustlijn terug tot het hoger gelegen Vlaamse zandgebied, waarvan de noord grens van Brugge af ongeveer over het huidige Moerkerke, Middelburg in Vlaan deren, Eede, St. Laureins, even bezuiden St. Jan in Eremo naar Boechaute en As senede liep, vervolgens tussen Sas van Gent en Zelzate, langs Overslag, Koe wacht en St. Jansteen, om tenslotte via Verrebroek en Vrasene de huidige Schel de te bereiken. Voor de kust waren enige kleine zandeilanden gespaard gebleven (St. Kruis, Zuiddorpe en Nieuw Namen). De Saeftinge lag met andere woorden op de afhelling van dit hogere zandgebied. Zowel het Oostvlaamse Saaftinge als het Zeeuwse Saeftinge verbergen in hun oude vorm Tsavelinghe een Romaans element tscave", dat mogelijk door migratie van Romaanstaligen in Oost- en Zeeuwsch- Vlaanderen is terechtgekomen. Tscave linghe zou dan betekenen: de woningen aan de helling. (1) P. L. M. Tummers: Romaans in Limburgse aardrijkskundige namen, diss. Assen 1962, pag. 54. (2) idem, pag. 75-76.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 11