Papier Streken tijdschrift 46 Aansporingen om toch vooral zuinig te zijn met elektriciteit of kommervolle ge luiden over de papierschaarste je hoort ze niet veel meer, de laatste tijd. Ten onrechte. Ambtshalve krijgen wij van onze wakkere provinciale griffie met grote regelmaat be treffende stukken onder ogen, waarin diepe en minder diepe gedachten worden ontvouwd over zaken, die Middelburg" met dit gewest van plan is. Zeer vaak ook wordt mededeling gedaan van de stand punten, die in een of andere voorberei dende commissie uit provinciale staten over de aanbelangende voorstellen zijn in genomen. En niet zelden is zo'n commis sie het met de voornemens van gedepu teerde staten eens, zodat aan de staten kortaf wordt gemeld, dat deze of gene commissie ,,kan instemmen met het voor stel". Recentelijk bereikte een provinciale enve loppe ons bureel, waarin informatie over ongeveer dertig onderwerpen was samen gevat. Van die dertig velletjes papier be vatten er welgeteld zeventien de mededeling, dat commissies akkoord wa ren gegaan met allerlei voorstellen. Vier regeltjes tekst op verder fraai en smette loos wit papier. Nu wordt een kleine berekening boeiend. Temeer omdat de provinciale post met grote regelmaat dergelijke mededelingen bevat. Die zeventien vrijwel blanco velle tjes gaan naar zevenenveertig staten leden. Ze worden voorts verzonden naar vier of vijf kranten en laten we niet overdrijven naar drie particulieren in het Zeeuwse: één geslepen aannemer, die in de betreffende stukken wil nagaan of er misschien niet een leuk, provinciaal klusje op te knappen is, waar-ie tegen concurre rende prijs op kan inspringen; één onder nemer, die handelt in kantoormeubilair en die aan de hand van de stukken wil na gaan of-ie geen initiatieven kan nemen voor een vet ordertje; en laten we zeggen één oprechte particulier, die een abonne ment op de stukken heeft omdat-ie graag op de hoogte blijft van het wel en wee van dit gewest en dat bent u. Goed dat zijn zeventien velletjes vrijwel blanco papier, die in vijf en vijftig voud wor den verzonden. Dat zijn dus bij elkaar minstens negenhonderdvijfendertig velle tjes fraai, wit, vrijwel onbeschreven papier. Daar men bestuurderen mede kent aan hun op gezette tijden geuite klacht, dat ze zo'n enorme papierwinkel in huis krijgen lijkt de veronderstelling redelijk, dat het merendeel van die vrijwel blanco velletjes rechtstreeks naar de prullemand gaat, daar ze geen informatie bevatten, die no dig moet worden bediscussieerd. Men zou zich met enige moeite kun nen voorstellen, dat zes of zeven staten leden dat papier gebruiken om enige noti- tiën te maken over onderwerpen, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Zeg eens, dat zo honderdvijfendertig velletjes alsnog een onvoorziene, doch nuttige bestem ming krijgen. Blijven achthonderd vrijwel blanco velle tjes over. Verspild. En dan te bedenken wat Dostojewski met achthonderd vrijwel blanco velletjes pa pier had kunnen doen. Het college van gedeputeerde staten van Zeeland heeft besloten de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland volgend jaar niet in aanmerking te doen komen voor een pro vinciale subsidie. De directe aanleiding lag in een publicatie begin januari in het maandblad van de VMZ, de Gouden Delta", een vertelling a/s een sprookje, waarin erg onaardig werd gedaan over een niet men name genoemd provinciaal bestuurder. Als zo'n besluit ertoe zou leiden, dat de VMZ metDe Gouden Delta" moet stop pen, lijkt het ons te betreuren. Er valt dan hoe dan ook een stukje informatie weg, ongeacht de vraag of men de toon van de artikelen bij tijd en wijle te hard, te zacht of halfzacht vindt doorhalen wat men niet van toepassing acht. Maargoed, ,,De Gouden Delta" heeft met enige regelmaat een rubriek, waarin men ,,de bestuurder van de maand" uitroept. En als wij deze titel één keer zouden mogen lenen, dan zouden wij de eervolle vermelding bestuurder van april" willen toekennen aan burgemeester drs. W. R. V. Dusarduyn van Sas van Gent. Een gekweld man, burgemeester W. R. V. Dusarduyn. Want gedeputeerde staten van Zeeland hebben behalve hun voornemen rond de VMZ laatst ook een streekplan voor Oost Zeeuwsch-V/aanderen in de open baarheid gebracht. En daarin heeft men twee plaatsen vastgeprikt, die niet meer mogen groeien: Sluiskil en Sas van Gent. De industrie is te dichtbij om nog groei toe te staan, vindt het college. Een paar jaar geleden zei men dan, dat zo'n kern be vrorenwerd. Maar omdat dat veel weer standen opriep, zochten wakkere ambte naren naar een milder in de mond liggende formulering en men kwam op ,,konsoli- datiekern". Burgemeester Dusarduyn nu vindt die ver kiezing van zijn gemeente niet leuk. Hij wil groeien en gaf uiting aan zijn gram tijdens de opening van een winkelpromenade in zijn gemeente. Bij die gelegenheid hield hij een toespraak, waarin wij een aansprekende definitie van het begrip streekplan aantroffen: ,,Een streekplan", zo sprak de Sasse ma gistraat, ,,is een plan met streken. Het dient dan ook te worden bevroren.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 18