Kunstmuseum te Hliddelburg 1 Tentoonstelling van Prentkunst ,luni 1894. kijken om te leren zien 30 Deze drie zijn te Compostella geweest. Daaronder staat het jaartal 1595 met een drietal namen. Deze personen zijn ter bedevaart naar Santiago de Compostella in Spanje gegaan. Behalve als een topstuk qua zilverwerk heeft deze beker waarop ook latere jaar tallen en namen zijn gegraveerd, grote waarde als historisch document. Nog in 1595 ging men ter bedevaart wat er op wijst dat de hervorming op de afgelegen Zeeuwse eilanden in langzaam tempo ver liep. Deze beker was te zien op de volgende tentoonstellingen: 1. Tentoonstelling van Zeeuwsche Oud en Merkwaardigheden, in de provincie Zeeland of elders voorhanden, gehouden op de bovenvoorzaal van het raadhuis te Middelburg, van den 1 augustus tot den 3 september 1870, georganiseerd door het Zeeuwsch Genootschap. Van de catalo gus verscheen een tweede druk wat wijst op veel belangstelling. 2. In de geïllustreerde catalogus van de Tentoonstelling van oud goud en zilver werk te Middelburg in 1906, die onder de regionale exposities van die tijd een plaats in de bovenste rang had, werd de beker als nummer 1 vermeld. 3. Van 17 juli tot einde augustus 1913 werd een Tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, woningen, meubelen, volkskunst, gebruiken enz. gehouden, in de lokalen en op de terreinen van de Abdij te Middelburg daartoe welwillend in ge bruik afgestaan door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandse Zaken. De geïl- lustreerde catalogus vermeldt de beker onder nummer 463. Evenals de catalogus van 1906 wordt hierin de beker afgebeeld. Wat deze laatste tentoonstelling betreft: in 1912 werd het denkbeeld geopperd het jaar daarop in verschillende plaatsen van ons land tentoonstellingen te houden ter gelegenheid van de herdenking van een eeuw onafhankelijkheid en de opening van het Vredespaleis in 's-Gravenhage. (Een jaar later brak de wereldoorlog uit!) In de inleiding van de catalogus van 1913 zet men zich duidelijk af tegen de concen tratie bij een grote wereldtentoonstelling. ,,Deze centralisatie biedt vele voordeelen zij voorkomt te groote opeenhooping, eerst van werkkrachten en later van be zoekers, in ééne stad, met al den aankleve van dien, welke zich bij wereldtentoon stellingen pleegt voor te doen; zij maakt den vreemdeling bekend met verschillen de deelen des lands; en doordat in elke plaats de tentoonstelling iets bijkomstigs zal zijn, minder alles overheerschend en aan de plaats haar gewone karakter ont nemend dan eene wereldtentoonstelling, zal de vreemdeling ook allicht van elke plaats een meer met de werkelijkheid overeenkomende indruk verkrijgen. Een bezwaar is natuurlijk de noodzakelijkheid dat de bezoeker van plaats tot plaats moet reizen, doch bij de korte afstanden hier te lande mag dit bezwaar nauwelijks gelden en eende doeltreffende regeling van het verkeer kan het geheel opheffen. De tentoonstellingscommissie van 1913 werd bijzonder breed opgezet: provinciaal bestuur, burgemeesters, voorzitters van verenigingen, directeuren bedrijven, rent meesters, kooplieden enz. In de catalogus van 1913 vindt men als aanhangsel een beschrijving van het ring- rijden te Nieuw- en Sint Joosland, zoals dit sedert 1824 jaarlijks, bij gelegenheid der Nieuwlandse kermis, op dinsdag in de pinksterweek plaats heeft. De tentoonstelling van 1906, werd evenals die van 1904 van oude koperwerken (Di- nanderies enz.), onder meer georgani seerd door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walche ren te Middelburg. Als één ding duidelijk is, dan is het wel het efemere verschijnsel van tentoonstellingen, tenzij er een goede en liefst geïllustreerde catalogus in druk verschijnt. Aan die vereisten voldoen de exposities van 1904, 1906 en 1913. Ook hierop komen wij nog terug. Omslag catalogus 1894.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 2