1 enkoon stelling con ^ren/kunsf Ju/o' JSfM. kijken om te leren zien 31 Kunstmuseum Wij beloofden terug te komen op Aristide Bruant en Yvette Guilbert. In 1894 en 1895 werd in het Kunstmuseum te Middelburg een drietal tentoonstellingen gehouden, één van prentkunst in juni 1894 en twee van affiches in maart en december 1895. Van deze tentoonstellingen zijn de cata logi bewaard. De Engelse prentkunst wordt vooral gerepresenteerd door Walter Crane, Kate Greenaway en Randolph Cal- decott. Van de Fransen vindt men werk van Doré, Gavarni, Caran d'Ache en Ima- gerie artistique (kinderprenten), van de Nederlanders Van Hoytema, Wencke bach, Bauer, Der Kinderen en Braaken- siek. Bij de affiche-tentoonstellingen vinden we werk van Chéret, Toulouse-Lautrec, Steinlen, Willette. Van Beardsley vinden we de bekende prent van de uitgever Fisher Unwin, die op de tentoonstelling van de Symbolisten te Rotterdam als prentbriefkaart werd verkocht. Op de ten toonstelling van maart 1895 hangen de af fiches van Willette: Prenez du Cacao Van Houten, waarvan één met een Zuidbeve- landse boerin die een kopje chocolade presenteert. Deze affiches werden ver vaardigd voor de nijverheidstentoonstel ling van 1893 te Parijs. Op de maart-expo sitie te Middelburg waren er affiches van Aristide Bruant en Yvette Guilbert respec tievelijk door Toulouse-Lautrec en Stein len vervaardigd. Op de kerstsalon nog eens een biljet van Yvette door Ibels. Degene die voor deze tentoonstellingen zorgt is Henri Tak, de broer van de be kende Pieter Lodewijk. In zijn artikel over het Kunstmuseum in dit tijdschrift (1970) heeft Dumon Tak voor interessante ge gevens over hem gezorgd. Henri overleed in 1910 en legateerde al zijn werken over prentkunst, zijn affiches en de uitgebreide collectie kinderboeken aan de Provinciale Bibliotheek. Er werd een aparte catalogus aan gewijd (1913). Helaas zijn de affiches in 1940 verloren gegaan. Tak reisde regel matig naar Parijs en betrok zijn affiches bij de bron. Van het affiche van Toulouse-Lautrec, May Belfort uitbeeldend, door hem in ver schillende staten in 1895 vervaardigd, hangt een exemplaar op de tentoonstel ling in de Zeeuwse hoofdstad, geopend van af Maandag 23 December 1895 van 2 tot 4 uur, waartoe de leden met huisge- nooten en de begunstigers worden uitge- noodigd". Helaas moet het jaarverslag van het Kunstmuseum constateren dat de tentoonstellingen door weinigen zijn be zocht. Avant-gardisme wordt weinig ge waardeerd. De kritische brief van Henri Tak aan het bestuur van het Kunstmu seum van 11 oktober 1899, eindigt met de opmerking dat bij de door hem voorge stelde wijziging der statuten ,,ook onder de middelen tot bereiken van het doel der vereeniging optenemen het houden van tijdelijke speciale tentoonstellingen van Kunstwerken. Tot dusverre geschiedde dat mi.i. veel te weinig om de belang- Aanhef catalogus 1894.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 3