kijken om te leren zien 35 Tak, die wij ook bij de inzenders van de tentoonstellingen in 1904 en 1906 tegen komen, zendt bij de Poppententoonstel- ling 48 kinderboeken in. Meubelen Trouwens Tak heeft ook een inzending op de Tentoonstelling van Antieke Meube len, op de Bovenvoorzalen van de So ciëteit ,,St. Joris", van Zondag 28 Maart - Zondag 4 April 1909. Het is de Vereeni- ging ,,Voor de Kunst" te Middelburg die deze expositie organiseert. Hij stuurt in een palissanderhouten dekenkist, begin 18e eeuw, satijnhouten theestoof (Louis XVI), rozenhouten commode (Louis XVI), palissanderhouten Latafel (Louis XVI). J. A. Frederiks missen wij op deze ten toonstelling. Hij verhuist in 1907 naar Den Haag. Bij de Poppententoonstelling is hij vertegenwoordigd met een grote verza meling kinderprenten, maar ook bij de tentoonstellingen 1904 en 1906, waarvoor hij de catalogi verzorgt behoort hij bij de grote inzenders. Frederiks neemt al in 1881 deel aan de jury van de tentoonstel ling van kunst en nijverheid, georgani seerd door Uit het volk - Voor het volk, opgericht in 1865. Deze vereniging is ken merkend voor de tijd: verheffing van het volk door liefst zinvolle vermaken met het leerzame" als belangrijk element. Hij zit verder in bijna alle commissies die in de Zeeuwse hoofdstad tentoonstellingen or ganiseert. Maar dat niet alleen: hij be spreekt ze nog uitvoerig ook in de Middel- burgsche Courant. Zo in mei 1891 wan neer hij de tentoonstelling van Oud Porse lein en Aardewerk in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap bespreekt. Hij verschuilt zich dan onder de naam Thao, als we de potloodaantekening daarachter: (Jan Frederiks) mogen vertrouwen. Bindwerk Nog op een speciale tentoonstelling dient de aandacht worden gevestigd. Van 22 tot 28 december 1904 werd ,,in een prettig- lichte zaal van het fraaie gebouw van den St. Joris Doelen" een bindwerktentoon stelling (boekbanden) gehouden, georga niseerd door de nog zeer jonge vereeni- ging ,,Voor de Kunst". Deze vereniging was in 1904 opgericht en nam het orga niseren van schilderijententoonstellingen over van Uit het volk - Voor het volk". In tegenstelling tot bijvoorbeeld een derge lijke vereniging in Goes, heeft ,,Uit het volk - Voor het volk" tot de dag van heden volksvermaken georganiseerd. In Goes hield de ,,Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken" het maar dertig jaar uit, van 1867 tot 1897. Tot haar programma behoorde ook het organiseren van tentoonstellingen. Van succes wordt alleen over de Floralia" gesproken, een tentoonstelling van zelfgekweekte bloe men. Men had daarmee tot doel ,,eenige poëzie te brengen waar het levenslot wei nig aanleiding geeft tot waren levenslust om in de woningen van hen die 't meest behoeven eene vriendelijke bode binnen te leiden...". Ook in Middelburg werden dergelijke tentoonstellingen georgani seerd. Voor wie? Wij komen hiermee op een ander belang rijk punt. Voor wie werden in het alge meen de tentoonstellingen georgani seerd? Als wij de doelstelling van de Flora lia nagaan, dan zijn wij bang dat zij aan de meeste arbeidersgezinnen niet besteed waren, want wij kunnen ons over de wo ningtoestanden en leefomstandigheden uit het werk van Coronel en brochures rond het eeuweinde een beeld vormen dat te omschrijven is als allerellendigst. In de kringen van eenvoudige arbeidersgezin nen hoeven wij beslist geen bezoekers van tentoonstellingen te zoeken of het moest zijn bij de nijverheidstentoonstellingen waar men zich kon vergapen aan de won deren der techniek. Maar een geyser was voor hen niet weggelegd. Laten wij ons bij de figuur van Henri Tak bepalen, wiens staatkundige richting vol gens Labrijn die van zijn „roden" jongere broer, Pieter Lodewijk, naderde. Hij stond bekend als verzamelaar van oud porselein, koper, meubels, zeldzame boeken en affi ches. Door ze aan tentoonstellingen uit te lenen, liet hij anderen hiervan mee genie ten, maar die anderen zullen wij toch in hoofdzaak moeten zoeken in de min of meer gegoede burgerij. Een uitzondering kunnen wij zeker maken voor de tentoonstelling van 1913 waar veel bedrijvigheid te zien viel: een hout snijder uit Arnemuiden en een netten- breister, een babbelaarbakster uit West- kapelle, een spinster uit Zuid-Beveland, een mutsenplooister uit Borssele, een of meer leerlingen van de Kantwerkschool te DI'j i'ATEX T-(i E1 SER. kEASSE C. Dc Ueyscrs van deze klasse, dienen om vnmmd-Uijk eene '3S&» kleine hoeveelheid warm water oort te bren gen voor slaapkamerskleedkamers kin derkamers, kantoren, wasehtal'els enz. Zij worden in 2 grootten vervaardigd, die respectievelijk 1ol 3 liter water per mi nuut verhitten. Met de l'ATEXT-tjEY,SHIES klasse A. verkrijgt men de volgende belangrijke resultaten: Catalogus Tentoonstelling Gastoestellen 1884 te Middelburg.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 7