havens van monumentale waarde 70 waarheid in, en een beter bewijs hier voor dan de'foto van de Vissershaven bij eb is moeilijk denkbaar. De huizen wand van de Nieuwendijk valt buiten het gezichtsveld, maar wordt in werke lijkheid mee beleefd. De huizen die wel op de foto zijn gekomen zijn geen van alle van bijzondere stilistische betekenis. Maar welk een boeiende stedebouw- kundige situatie! Wat een levendigheid in de onregelmatige contouren van het vrijstaande bouwblok! Wat een contras ten in licht en donker, en wat een diep tewerking! Dezelfde waarden, van welke kant we de Vissershaven ook fotograferen, ledereen die weieens in deze buurten gezworven heeft en op de dijk van Altena is terecht gekomen weet wat een prachtig stads gezicht de haven van die zijde gezien op levert, als voorgrond voor de Nieuwen dijk met het Lampsinshuis en verderop de St-Jacobskerk boven de huizen uitrij zend. Maar ook het omgekeerde beeld is indrukwekkend: vanaf de kade naar de zee, met het niet zeer elegante, maar historisch interessante en typische arse naal aan de andere kant van de haven. De mogelijkheid om foto's op te nemen in een artikel zijn beperkt. Daarom willen we volstaan met nog één panorama, namelijk het beeld van de Vissershaven naar het zuidwesten (afb. 12). Waarlijk niet de meest spectaculaire of fotoge nieke zijde van de haven, maar toch overtuigt ook dit oer-Nederlandse en te gelijk oer-Vlissingse historische haven beeld ons weer ruimschoots van de bij zondere waarden die in het geding zijn. Waarlijk, het gaat om het behoud van een belangrijk monument, hart en rai- son d'être van een monumentaal stads beeld, kern van een beschermd stadsge zicht. Na zoveel dempingen en verwoes tingen in het in de loop der tijden zwaar getroffen Vlissingen hoofdelement van wat de stad uit monumentaal oogpunt aan burgerij en vreemdeling te bieden heeft.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 10