TIJD SCHRIFT Schelde(n) Te paard JL Kees Cijsouw 78 De Oostersche/de maar weer, deze keer want dat onderwerp bleef de afgelopen maanden mateloos boeien. Ook in de mar ge. Rijkswaterstaat, Westerterp en het kabi net zijn er tenslotte toch nog uitgekomen. Het wordt de pijlerdam, zo werd medio juni duidelijk. Jawel, de doorlaatbare dam via een pijlerconstructie kon. Èn technisch èn voof 1985 en eigenlijk nèt niet volgens de financiële afspraken maar niemand van het met de Zuidafrikaanse kernorder, de Bloemhove-kliniek en de bezuinigingen zwaar beproefde regeringsteam wilde daarover nog netig doen. En wat zou men ook, nu vooraf toch al was uitgelekt, dat de pijlerconstructie haalbaar was en geïn teresseerde kranten al hadden geson deerd, dat die zaak in de kamer wel goed lag? De Oostersche/de bracht Zeeland in mei weer zéér in het nieuws. Films en docu mentaires op de buis, pagina's lange ver halen in landelijke kranten, de NOS, die vanaf een veerboot een programma over dit gewest de ether instuurde en VAR A's ,,Rooie Haan", dat een deel van de zater dagmiddag aan de problematieken van Zeeland wijdde het kon niet op. En niet alleen de Oosterschelde, ook de Wester- sche/de kreeg levendige belangstelling van wat bestuurders dan altijd een beetje zuinigjesde media" plegen te noemen. En in die laatste maand voor de regerings beslissing over de Oosterschelde liep de spanning tussen de aanhangers van ver schillende visies over het sluitstuk van de Deltawerken weer hoog op. Het sterkste staaltje maatschappelijk schelden leek ons de act van voorstanders van dijkverho ging, die na een radioforum de deelne mers, gedogers van een pijlerdam weiger den de hand te geven bij het verlaten van de studio's. Is het nu nog maar anderhalf jaar geleden, dat er uit vrijwel alle sectoren van de Zeeuwse samenleving milde, verzoenende reacties kwamen op de in de kamer moei zaam binnengehaalde doorlaatbare dam? In tegenstelling tot de Oosterschelde is de Westersche/de lang buiten het sterk emo tioneel getint gekrakeel gebleven. Wel gaf bijvoorbeeld het Zeeuws Coördinatie orgaan in het afgelopen jaar blijk van sterke reserves over de vaste oeververbin ding en toonde op het politieke front de Zeeuwse PPR meer reserves dan een paar jaar terug, maar tot grote en alge mene verhitting der gemoederen leidde dat niet in wat altijd zo fraai wordt om schreven met ,,de publieke discussie". Tot de vrijdag, datZoeklicht op Neder land" van de NOS vanuit Zeeland de lucht inging. In dat programma kwam de vaste oeververbinding ook ter sprake en ja hoor eindelijk was het raak. Drs. B. J. J. Lockef eer uit Hulst betoogde voor de microfoon, dat sommige staten leden in hun hart tegen de vaste oeverver binding zijn, maar dat niet durven zeggen. ,,Er is", zo sprak hij, ,,in Zeeland een ze kere maffia, die zich keert tegen tegen standers van de vaste verbinding. Ziezo, we zijn er. We kunnen elkaar nu ook in Zeeland over de Westersche/de zéér vinnig in de haren vliegen. De be slissing over de Oosterschelde is er, daar is nu van welke kant ook weinig meer in te wrikken. Kom op, schakelen we over op de Westersche/de. Een beetje laat. Maar 't kan misschien nog nèt. Laten we het uitbuiten. Een andere Lockef eer W. L. A. uit het westen van Zeeuwsch- Vlaanderen lijkt ons meer een aanhanger van het harmo niemodel. Hij combineert in dat streven zijn ambt van burgemeester van Aarden burg treffend met zijn hippologische hob by en dat levert na zijn collega W. R. V. Dusarduyn uit Sas van Gent hem wat ons betreft het prijsje voor de bestuurder van de maand op. En om teleurstelling bij de heer Loc kef eer te voorkomen en de heer Dusarduyn tegelijkertijd een reactie te geven op zijn met plezier gelezen schrijven en de daarin vervatte vraag, zou den wij willen melden, dat aan het prijsje géén andere geneugten zijn verbonden dan de eervolle vermelding zelve. Maargoed, drs. W. L. A. Lockef eer dus. Hij kwam tijdens het afscheid van een po litiefunctionaris in zijn gemeente met het idee, datde ontmenselijking van de poli tie" een halt moet worden toegeroepen en

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 18