mededelingen eeuw door natuurlijke oorzaken on derbroken schijnt te zijn geweest. De vroegmiddeleeuwse nederzetting ligt oostelijker dan de Romeinse. De bewaard gebleven vroeghistorische vondsten, zoals sieraden, aardewerk en glas zijn zowel uit de nederzetting zelf afkomstig als uit de tot de neder zetting behorende begraafplaats. Ten dele waren de doden nog naar hei dens gebruik in rijengraven bijgezet, vergezeld van grafgiften. In een latere fase is de invloed van het Christen dom merkbaar (kruisvormige fibulae en hangertjes). Over de juiste ligging van de vondsten in de graven is vrij wel niets bekend. De graven zijn blootgespoeld en hetgeen er uit te voorschijn kwam is op onsystemati sche wijze verzameld. De collectie vroegmiddeleeuwse strandvondsten van Domburg moet dan ook als een verzameling afzonderlijke vondsten worden beschouwd welke tot één ne derzettingscomplex hebben behoord. De eerste waarnemingen van oud heidkundige vondsten aan het strand bij Domburg werden in 1647 bij laag water gedaan. Voorts zijn in 1687 bij een stormvloed talrijke graven bloot- gespoeld. Vervolgens waren in de ja ren 1749,1808,1817,1832,1835, en 1850 tot 1867 weer graven zichtbaar. Een klein aantal houten doodkisten is ten slotte nog in 1921 en 1923 waargeno men. Veel voorwerpen zijn in het be zit gekomen van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, o.a. via belangrijke privéverzamelingen van onder meer Mej. M.G.A. de Man en jhr. H.J. Boogaert. Bij de tegen woordige opstelling van de vondsten in de archeologische afdeling van het Zeeuws Museum te Middelburg is zo veel mogelijk rekening gehouden met de indeling en volgorde van de voor werpen in de publikatie van Prof. Capelle waardoor voor de bezoeker een nadere bestudering van de objec ten zeer wordt vereenvoudigd. Het tekstboek omvat 49 bladzijden, het deel met de afbeeldingen bestaat uit 53 paginas, waarvan er 40 gevuld zijn met fotografische opnamen 1:1 van meer dan 500 voorwerpen, en 13 met interessante kaarten en oude teke ningen. De uitgave is verkrijgbaar bij de Mu sea in Middelburg, Goes en Aarden burg voor een bedrag van 15,- voor de twee delen. Toezending per post is uitsluitend mogelijk door storting van 18,-- op giro no. 28 30 145 t.n.v. The saurier Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg, waarna toezending zo spoedig moge lijk (om technische redenen eerst na de zomervacantie) zal volgen. Leden van het Genootschap genieten een reductie van 2,50. bij bestelling per giro wordt het bedrag derhalve 15,50; bij afhalen aan een der boven genoemde musea dient men naam en adres op te geven en betaalt men 12,50. Ir. J. Trimpe Burger

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 27