havens van monumentale waarde 63 gebouw als zodanig bestaan, dan nog verandert het menigmaal van uiterlijk en bestemming. Laten we nog eens kijken naar het Beursje zoals het zich om streeks 1840 vertoonde (afb. 1). Aan de voet van het gebouwtje een open galerij bestemd voor handelstransacties (net zoals b.v. bij de Beurs aan het Haven plein te Zierikzee). Nu is die galerij ver dwenen en kunt U op dezelfde plaats, veilig achter glas, koffie drinken of de maaltijd gebruiken. Voor het geval dat U dat beursgalerijtje op de achtergrond van onze 19e eeuwse 'pastorale' niet duidelijk kunt onderscheiden, geven we vervolgens een prent uit het einde van de 17e eeuw (afb. 3). Deze illustratie uit de Kroniek van Smallegange geeft ons een heel ander tijdsbeeld. Het laat het Beursplein zien in volle glorie. Daar waar nu de loodsboten liggen pronkt een oorlogsschip, dat de Vlissingse vlag voert en het wapen van Zeeland ver toont op de achtersteven. Zoals in die tijd gebruikelijk wordt het stadsbeeld 'gestoffeerd' afgebeeld: op ieder plekje van de straat dat anders op de tekening tussen de huizen leeg zou zijn gebleven zijn personen neergezet, bijna allemaal deftige lieden zo te zien. Het is om zo te zeggen een 'portret', een geïdealiseerd beeld. Ook de verhoudingen van het be sloten pleintje, van de te groot gete kende huizen, en van de te klein gete kende brug rechts op de voorgrond zijn niet die van de werkelijkheid, maar zo gekozen dat het beeld van deftige be drijvigheid een zo groot mogelijke in druk op ons maakt. Er zou bijzonder veel te vertellen zijn over elk onderdeel. Het arrangement van de huizen, die - in deze bloeitijd van Vlissingen - ook ge bouwd waren tegen het fort aan, waar ze sedertdien al lang zijn afgebroken. Het type van de gevels: allemaal een voudige trapgevels, behalve de dubbele gevel van het zogenaamde Oosterlin genhuis (links, daar waar de karos heen Afbeelding 3

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 3