JJiiUUZii havens van monumentale waarde 64 rijdt) die - zo doet de prent vermoeden - voorzien zijn van zijvoluten en een ge bogen fronton op de top. Dit belangrijke huis - niet ver van de plek van het latere Hotel Noordzeeboulevard, een gebouw thans in gebruik bij het Belgische loodswezen - is voorzien van een boven de zeefortificaties omhoogstekend uit kijktorentje. Als we een vergelijking ma ken tussen de gevels van eind 17e eeuw (afb. 3) en die van de 19e eeuw (afb. 1) zien we het verschil: de trapgevels heb ben in de loop van de tijd allen plaats gemaakt voor 'rechte lijstgevels', zoals men ze noemde. Dit gebeurde ten dele in verband met een veranderd stijlbesef: het classicisme. Het toonaangevende huis Lampsins ver toont in 1643 al een deftige 'Italiaanse gevel' met rechte lijst. In de eeuwen daarna volgen de mindere huizen, de één na de ander. Soms gebeurde het ook uit armoede. Als de trapgevel ge breken ging vertonen en bouwvallig werd, was het menigmaal goedkoper om er maar een 'rechte gevel' van het eenvoudigste soort voor in de plaats te nemen. Er is hier sprake van een proces dat eeuwen geduurd heeft. Daarom ook een tekening uit de 18e eeuw van het zelfde punt (afb. 4), heel wat minder def tig geportretteerd en gestoffeerd. Waar het ons om begonnen is, is de ge daante van het huis achter het Beursge- bouwtje. Hier verrees waarschijnlijk om streeks het midden van de 18e eeuw het huis met deftige lijstgevel dat wij thans ter plaatse nog kunnen bewonderen. Let ook op de veranderingen die de ven sters van het beursgebouw ondergingen en op het verdwijnen van de bekroning van het torentje van het Oosterlingen huis. Voor wie oude stadskaarten kan lezen bevatten deze evenveel, zo niet meer, gegevens over het 'komen en gaan' als de stadsgezichten van de aard als zojuist afgebeeld. Zo geeft een oude platte grond van F. A. Franz, 1750 (Tirion 1753) (afb. 5) ons een volledige informatie over de vroegere situatie van de ha- Afbeelding 4

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 4