havens van monumentale waarde 65 van het stadsbeeld. Dat is geen wonder, want het stadsbeeld vormt na en naast ons huis de eigen plek waar we allen dagelijks komen en vertoeven en de in vloed van ondergaan. Er zijn hoofdlijnen te trekken als we bestuderen hoe onze voorouders met hun stad zijn omge sprongen. Voortdurend werd het 'stads- interieur' aangepast aan de behoeften van de tijd en met inachtneming van de smaak van de periode en de beschikbare geldmiddelen mooi gehouden. Ook is men er altijd op uit geweest in tijden toen 'officieel' van 'monumentenzorg' nog geen sprake was - om de band met het verleden erin tot zijn recht te laten komen. Aan ons de taak om dit beheer voort te zetten, in totaal veranderde om standigheden. De bevolking van Nederland is in ander- vens: De andere situatie van het Beurs plein, de kaden met de bomenrijen, de bebouwing achter de muur van Altena en de werven aan de Zuidrand van de Visserhaven gelegen, waarvan de be kende 'Zeehondenwerf nog een over blijfsel is. Op sommige plattegronden werd ook de bebouwing in opstand weergegeven, zij het zeer schematisch, zoals b.v. op die van Guicciardini 1612 (afb. 6). Deze plaat laat duidelijk een kraan zien op de havenkade. Een andere plattegrond, al even schematisch, laat nog de oude toren zien dicht bij de uit monding van de Walstraat, waarop de Mastkraan stond (Poort van Altena). Het is een stadsplattegrond van Blaeu (afb. 7). Het volgende beeld gunt ons een duik nog verder in de geschiedenis (afb. 8). Hier zien wij de oude stadspoort waar de zojuist genoemde toren van af stamde rechts bovenaan, de waterpoort aan het westerhoofd links beneden, en verder het gebied tussen die twee poor ten voordat de 'nieuwe" haven van 1443 daar werd aangelegd. Tot zover beelden uit de voorbije tijd. Ze zijn voor vermenigvuldiging vatbaar. Elke prent die wij in handen kunnen krij gen vertelt interessante bijzonderheden over een verleden met ups en downs en allerhande wisselingen. De reeks zet zich voort tot op nu toe. Wij zijn de erfgena men van wat vroegere generaties maak ten. Als we in de geschiedenis grasduinen zullen we ontdekken dat onze voorou ders allerminst onverschillig stonden tegenover het karakter en de kwaliteit Afbeelding 5.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 5