havens van monumentale waarde 67 halve eeuw vervijfvoudigd. De economi sche structuur van het land is grondig gewijzigd. Het is hier niet de plaats om uiteen te zetten welke de functie kan en moet zijn in de moderne constellatie van de oude kernen van goed bewaard ge bleven dorpen en steden. Evenmin om uit de doeken te doen hoe het conserve ren van waarden uit het verleden in het oude stadsbeeld kan en moet samen gaan met vernieuwingen en aanpassin gen zonder dat van karakterontwaarding sprake behoeft te zijn. Wat moeten we aanvangen met de erfenis van het oude stadsbeeld dat onze voorouders hebben nagelaten? Om dat uit te maken zullen we eerst moeten zien wat de waarde er van is. Een luchtfoto geeft ons een overzicht van de huidige situatie. Het is de moeite waard om dit beeld 'in vogelvlucht' te vergelijken met de plattegronden hier voor afgebeeld (afb. foto Waterkam pioen). Het Beursgebouwtje, links op de achtergrond de Grote Kerk en midden aan de Nieuwendijk het Lampsinshuis vormen de vaste punten voor de verge lijking. Duidelijk vertoont zich achter de dijk van Altena het Arsenaal, daar al gepland in de Franse tijd, maar eerst later ge bouwd. Hier is een buurtje van kleine bebouwing verdwenen. Ook tussen het Grote Hoofd en het Beursplein is een blokje huizen dat hier vroeger stond niet meer aan te treffen, en hebben de bou- levardaanleg en boulevardbebouwing nieuwe elementen van grotere schaal een ander karakter toegevoegd. Wij weten dat de uitvoering van de voorschriften van de deltawet op dit moeilijke punt van de Walcherse kust een ingreep zal gaan inhouden die ook de nodige veranderingen met zich zal meebrengen. In meer dan één opzicht evenwel is de situatie niet geheel te ver gelijken met die van het begin van de 19e eeuw: Arsenaal en van het eind van de 19e eeuw: aanleg van Boulevard De Ruyter. De kern van oude bebouwing manifesteert zich in onze tijd als een ei gensoortig gebied temidden'van de zich met moderne bouw vernieuwende en uitbreidende stad. De aanwijzing van die kern, met Bellamypark en Nieuwendijk als centrum, tot beschermd stadsge zicht, gaat uit van de betekenis van dit stadshart met specifiek historisch karak ter voor en in de totaliteit van Vlissin- gen. Stedebouwkundig, en naar wij ho pen ook economisch, zijn de mogelijk heden aanwezig voor zulk een eigen soortig fungeren van het oude stads hart. Voor de vraag of en in hoeverre dit eigen karakter zal kunnen blijven be staan hangt in dit specifieke geval maar voor een deel af van de huizenwanden. In hoofdzaak wordt het ruimtebeeld be paald door de aanwezigheid van de ha vens en het contact vanuit de stad met de zee. Ons land, en ook de provincie Zeeland, is rijk aan stadshavens. Er zijn echter niet veel havens waar zulk een belang wekkend historisch verleden sprekend aanwezig is, en waar zo'n directe band met de zee en de grote scheepvaart in tact is gebleven. Bij alles wat men zal moeten en kunnen doen en laten in de komende jaren zullen die twee dingen in dit gebied in drie dingen hoofdzaak vormen: de ruimtelijke belevingen, het Afbeelding 8.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 7