havens van monumentale waarde 69 historisch karakter en het contact met de zee. We geven nog een paar beelden van nu om dit te demonstreren voor zover mo gelijk, want het soort belevingen waar het hier om gaat, laat zich niet op een foto vastleggen. Nogmaals, niet om er van uit te gaan (of zelfs maar om de wens naar voren te brengen) dat er niets of zo weinig mogelijk zal veranderen. Wel om met nadruk vast te stellen, dat we verplicht zijn aan de generaties voor ons en aan alle die na ons zullen komen, om bij alle veranderingen in het stads beeld die nodig en gewenst zijn reke ning te houden met de drieërlei soort waarden waarover zojuist is gesproken. Het is moeilijk om ruimtelijke belevin gen vast te leggen op foto's of die te omschrijven. We zijn desalniettemin in staat, dankzij de fotograaf M. van Wes ten, een viertal beelden te reproduceren, die een uitstekende indruk verschaffen van de bijzondere betekenis van de ha vens in het Vlissingse stadsbeeld. Daar is allereerst het gezicht over de Koopmanshaven naar zee (afb. 10). We zien rechts op de foto de loodsboten die de beloodsing van de scheepvaart op de Schelde verzorgen. Daarachter het sil houet van het 16e-eeuwse havenfort met het standbeeld van Michiel Ad- riaanszoon de Ruyter. Ter toelichting nog het volgende: het Bellamypark, het nu ongeveer 60 jaar geleden gedempte deel van de haven, is aan drie kanten ingesloten door huizenwanden, maar ligt naar het zuiden toe open, waar de ruimte overloopt in die van de Koop manshaven en van de naburige Vissers haven. Hierdoor blijft het contact be staan met de zee en de Scheldevaart, een aspect dat voor de beleving van de oude kern van Vlissingen, en daarmee voor heel Vlissingen, van het grootste belang is. Door demping of een hoge waterkering zou dit verloren gaan. Het volgende beeld geeft een idee van de Vissershaven bij eb (afb. 11). Er is weieens opgemerkt dat we in Nederland geen bergen hebben, maar daarentegen in plaats van hoogte-effecten diepte effecten, veroorzaakt door de water spiegels. Daar zit een element van wp -■; Afbeelding 1 0.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 9