enige knelpunten en wenselijkheden voor de zeeuwse arbeidsmarkt 108 b. binnen de dienstenverlenende sektor is een uitbouw te constateren, met name van de diensten die direct met de nijver heid zijn verbonden. Toelichting a: Binnen de industriële sektor kunnen in Nederland bedrijfstakken worden onder scheiden naar bedrijfstakken met snelle groei, gemiddelde groei en trage groei. In Zeeland blijken met name bedrijfstakken met snelle groei: chemische industrie, olieraffinage, en met gemiddelde groei: metallurgie te expanderen, terwijl traag groeiende bedrijfstakken als de textielin dustrie en de kleding- en schoeiselindus trie in omvang afnemen, b binnen de dienstensektor zijn bedrijf stakken te onderscheiden die verband houden met de nijverheid zoals trans port, opslag- en communicatiebedrijven en handel. Daarnaast bevat deze sektor relatief zelfstandige bedrijfstakken zoals overheidsdiensten, medische zorg, maatschappelijke dienstverlening, vrije beroepen e.d. De groei in de dienstensek tor in Zeeland komt voornamelijk voor rekening van deze autonome dienstver lening. Deze ontwikkeling moet als gun stig worden gewaardeerd voor de stabili teit van de Zeeuwse werkgelegenheids- struktuur. Stelling 5: Verdere uitbouw van de dienstensektor is toe te juichen om twee redenen: a. de - in vergelijking met de nijverheid - geringere bedrijfsgrootte bevordert geo grafische spreiding van de werkgelegen heid en voorkomt onwenselijke concen tratie in de dunne arbeidsmarkt; b. de groeiende werkgelegenheid in de dienstverlenende sektor oefent een kwa liteitsverhogend effekt uit op de werkge legenheid. Toelichting: Over het algemeen bevat de dienstensek tor kleinere bedrijven dan de nijverheid. Een bewerking van gegevens van de Volkstelling (1960) biedt daardoor enig houvast. Gemiddeld aantal werkzame personen per vestiging in Zeeland nijverheid 9.2 Gegeven de 'dunne' arbeidsmarkt (weinig omvangrijke en sterk gespreide werkgelegenheid) verdienen kwa be- drijfsgrootte dienstverlenende bedrijven devoorkeur in deZeeuwsearbeidsmarkt, b. De groeiende bedrijfsstakken in de nij verheid - chemie, olieraffinage - bieden relatief veel laag en ongeschoold werk. Kwa nivo maakt dit werk de overgang uit de landbouw relatief gemakkelijk. De groeiende onderdelen in de dienstensek tor - overheid, medische zorg, maat- schappeljke dienstverlening - vragen kwalitatief hogere hoedanigheden. Van een verdere uitbouw van de dienstensek tor mag daarom een verbetering van de werkgelegenheidsstruktuur worden verwacht. Deze ontwikkeling roept te vens de noodzaak van meer scholing op. Stelling S: Een evenwichtig werkgelegenheidsbe leid in sectoraal, regionaal en categoraal opzicht kan in Zeeland worden bevorderd door de coördinatie van dit beleid, inclu sief een actief en gericht acquisitiebeleid, te doen plaatsvinden door een, nieuw te stichten, Zuid-Westelijke Ontwikkelings Maatschappij (Z.W.O.M.), analoog aan de ontwikkelingsmaatschappijen die in het Noorden (N.O.M), in Overijssel (O.O.M. en in Limburg (L.I.O.F.) zijn opgericht. Toelichting: Gezien de eerder geschetste problemen en wenselijkheden overbodig. Literatuur: 1K. Stol, De Zeeuwse arbeidsmarkt. Rot terdam, juli 1973. Interne publicatie E.U.R. 2. Arbeidsmarktbeschrijving van de pro vincie Zeeland 1974. Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland. 3. Provinciale arbeidsmarktramingen 1970-1980. Centraal Planbureau. 4. Arbeidsmarktaspecten Midden- Zeeland 1960-2000. P.P.D. voor Zeeland - E.T.I. voor Zeeland maart 1974. 5. Jaarverslag 1974. Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. 6. De arbeidsmarkt in Zeeland sinds 1960. E.T.I. voor Zeeland november 1975. 7. Nota inzake werkgelegenheid. Ministe rie van Sociale Zaken e.a. februari 1975 8. O.E.C.D. Manpower problems in the service sector, Paris 1966. diensten 3.6

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 16