WAT VERWACHT ZEELAND OP HET J'5 GEBIED VAN DE GEZONDHEIDSZORG VAN provinciale raad voor DE ERASMUS UNIVERSITEIT ROTTERDAM zeeland 1. Regionalisatie. Een regio in de gezondheidszorg is vol gens de Structuurnota: een gebied waar binnen een overzichtelijk en samenhan gend stelsel van gezondheidsvoorzienin gen functioneert. In deze zin vormt Zeeland een regio naast de regio Rotterdam. Het inwonertal - 320.000 - is te klein om Zeeland in meer dere regiones op te splitsen en van de andere kant zijn de afstanden te groot en heeft Zeeland te zeer een eigen karakter om zonder meer bij de regio Rotterdam te worden gevoegd. Zover thans valt te overzien zal bij een eventuele bestuurlijke herindeling Zeeland als provincie blijven bestaan. De provincie en de gezondheids regio vallen dan samen. Bestuurlijk en organisatorisch heeft dit vele voordelen: het gezondheidsbeleid kan als het ware in één, degehele provincie bestrijkend over leg worden opgebouwd. De regionalisatie staat in Zeeland nog in de kinderschoenen. Er zijn een aantal ge zondheidsorganisaties waarvan de pro vincie in zijn geheel het werkterrein vormt, op een aantal terreinen is het over leg tussen een aantal werksoorten goed op gang. De eigenlijke regiovorming in de zin van de Structuurnota moet echter nog beginnen. Zeeland heeft dus nog een heel stuk ont wikkeling door te maken. Hulp bij dit moeizame proces van regio-opbouw van de zijde van de E.U.R. is hierbij van harte welkom. Bij deze "ontwikkelinghulp" vanuit Rot terdam dient daarbij de gezondheidsre gio als zodanig gesprekspartner te zijn voor de E.U.R. Slechts op deze wijze kun nen wij tot een samenhangend beleid komen. De E.U.R. - en a fortiori professor X of instituut Y-moetdusgeen afspraken maken met afzonderlijke instellingen of personen in Zeeland, dat zou de grootst mogelijke verwarring geven. Op gezondheidszorg-gebied zou in Zeeland de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid als gesprekspartner kunnen op treden: in deze Raad vindt men alle be langrijke organisaties op het terrein van de gezondheidszorg bijeen zodat inder daad een gecoördineerd beleid kan wor den ontwikkeld. 2. Supraregionale voorzieningen. De stelling dat Rotterdam voor Zeeland het meest voor de hand ligt als centrum voor supraregionele voorzieningen be hoeft weinig toelichting. De aanwezigheid van een universiteit en een akademisch ziekenhuis in Rotterdam geeft deze plaats een zo onaantastbare voorsprong op eventuele andere centra, dat deze in feite niet meer in aanmerking komen. Reeds thans maken grote aantallen Zeeuwen gebruik van de Rotterdamse voorzieningen. We mogen verwachten dat bij een weloverwogen samenwer king, waarvan deze Akademiedag wel licht het begin gaat vormen, dit gebruik nog betere resultaten zal geven. Zeeuws-Vlaanderen zal in dit opzicht mo gelijk een andere ontwikkeling laten zien door zich meer te richten op de grote cen tra in België: Antwerpen, Brugge en Gent. Dit volgt logisch uit de aanwezigheid van deze uitstekende voorzieningen op korte afstand. (Hulst-Antwerpen: 32 km, Terneuzen-Gent: 35 km, Oostburg- Brugge: 29 km). Indien een dergelijke ontwikkeling plaatsvindt is dat in het belang van de Zeeuws-Vlamingen en hun gezondheid. Het zou dus onjuist zijn zich hiertegen te verzetten, integendeel: we doen er goed aan reeds nu met deze mogelijkheid re kening te houden. 3. Klinische voorzieningen (patiënten zorg). Sommige voorzieningen zullen zover nu is te overzien in Zeeland geen bestaans mogelijkheid hebben. Dit zijn in het alge meen top-klinische voorzieningen als neurochirurgie, cardiopulmonaire chi rurgie en niertransplantatie. Voor andere voorzieningen zal Zeeland zich op Rotterdam blijven richten zolang Zeeland ze nog niet zelf heeft. Een voor beeld hiervan isdehaemodia/yse. Aan de hand van de vuistregel van de Staatsse cretaris die uitgaat van een behoefte van 85 plaatsen per miljoen inwoners, valt te berekenen dat er in Zeeland een behoefte bestaat van 28 plaatsen. Gezien de af stand tot Rotterdam zouden deze 28 plaatsen in Zeeland zelf tot stand ge bracht dienen te worden. Hulp in dit op zicht vanuit Rotterdam wat betreft erva ring en opleiding van gespecialiseerd personeel zal zeer op prijs worden ge steld. Hiernaast is het voor Zeeland van groot belang dat het Akademisch Ziekenhuis het huidige aantal van 3bniertransplanta ties per jaar uitbreidt, zodat aan de be hoefte van Zeeuwse patiënten kan wor den voldaan en de behoefte aan haemo- dialyseplaatsen kan worden terugge drongen. Een audiologisch centrum is grotendeels een poliklinische voorziening. In Zeeland wordt binnenkort een school voor slech thorende en spraakgebrekkige kinderen opgericht. Indien onder de vleugels van het Dijkzigt Ziekenhuis een dergelijk cen trum tot ontwikkeling zou komen, kan dit een belangrijke functie voor de op te rich ten school vervullen. Naast deze medisch-technische voorzie ningen moet ik nog het overleg over de psychosociale opvang van de Zeeuwse patiënten en hun familie vermelden, een overleg dat in april jl. tot stand is geko men tussen het Dijkzigt Ziekenhuis, de Provinciale (Zeeuwse) Diaconale Com missie van de Nederlands Hervormde Kerk en de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland. We zijn in Zeeland zeer ingenomen met dit overleg en hebben er grote verwachtingen van. 4. Onderwijsvoorzieningen. Vanuit Zeeland ziet men voor Rotterdam een onderwijstaak op verschillende ni- veau's: - opleiding en nascholing van huisart sen, specialisten en sociaal geneeskundigen; - opleiding en nascholing op parame disch gebied; - hogere en gespecialiseerde verpleeg kundigenopleidingen met bijbeho rende nascholing. Hierbij een viertal opmerkingen: 1e door het affiliatie-systeem is reeds een aantal Zeeuwse ziekenhuizen be trokken bij de opleiding van huisart sen. Wellicht zou het voordelen bie den wanneer alle daarvoor in aan merking komende Zeeuwse zieken huizen hun affiliatie-overeenkomsten zouden sluiten met dezelfde faculteit n.l. die van de E.U.R. 2e Wellicht kan bij bundeling van krach ten van een aantal Zeeuwse zieken huizen ook een deel van de specialis tenopleiding in Zeeland plaats heb ben. Dit geeft een stuk taakverlichting voor Rotterdam. Rotterdam zou me dewerking kunnen verlenen aan de vormgeving van deze opleiding. 3e Van de sociaal-geneeskundige oplei dingen vraagt de bedrijfsgenees kunde op de eerste plaats de aan dacht. De bestaande opleidingen hebben een groot tekort aan plaatsen

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 31