OPENINGSTOESPRAAK ACADEMISCHE ie""se rector magnificus erasmus ZI TT IIM G universiteit rotterdam Het is met veel genoegen dat ik U welkom heet op dezeZeeuwse Academie Dag van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Zoals ik in het voorwoord van het pro gramma uiteengezet heb, wordt in onze Universiteit de behoefte gevoeld nieuwe contacten te leggen met de regio's waarmede wij sinds geruime tijd banden onderhouden. Dat wij in Zeeland niet al leen een vriendelijk respons op onze plannen kregen, maar bovendien een grote medewerking hebben ondervon den heeft de organisatie van deze dag mogelijk gemaakt. De actieve Zeeuwse participatie heeft ons niet alleen om deze reden blij gestemd. De spontaan ver leende steun gaf ons de zekerheid dat het veelbesproken isolement van de Univer siteit niet die gevaarlijke aspecten bezit, welke er soms aan worden toegekend. Indien de Universiteit zich inspant blijkt de onmisbare bevruchtende wisselwer king tussen Maatschappij en Universiteit ook in deze tijd te realiseren. Deze dag heeft tot doel Zeeland en de E.U.R. nader tot elkaar te brengen. Het programma spreekt in dit verband voor zich zelf. In gezamenlijk overleg hebben Zeeuwse deskundigen en leden van onze Universitaire gemeenschap een aantal problemen uitgezocht. Deze zullen door deskundigen uit deze regio en medewer kers van diverse faculteiten der E.U.R. worden besproken. Wij hopen dat er le vendige discussies zullen ontstaan in de secties. Om misverstand uit te sluiten merk ik op dat de uitgezochte problema tiek uiteraard maar een greep is uit alle onderwerpen die voor behandeling in aanmerking komen. Naast het wetenschappelijke programma is er een programma georganiseerd dat degelegenheid biedtom kenniste maken met de, nog steeds voortgaande, voor treffelijke restauratie van Middelburg en van de bekoorlijkheden van het eiland Walcheren te genieten. Het leek ons gepast bij ons bezoek aar. Middelburg de uiterlijkheden, die door de tijden heen een Universiteit kenmerken, mee te nemen. Voorafgegaan door onze pedel met zijn staf met welluidende klok jes, kwamen de medewerkers aan deze dag deze zaal binnen. Ookziet U een aan tal onzer gehuld in toga's. Want onze Universiteit is, hoewel daar wel wat over te doen is geweest, evenmin als een aan tal traditie-getrouwe inwoners van Zee land op 'd'r burgers' gegaan. En evenals uit de verschillende kleder drachten in Zeeland velerlei is af te lei den, zoals de woonplaats, de godsdienst en het getrouwd zijn van betrokkenen, geven ook onze toga's informatie. Zwart wijst er op dat de draagster of drager ver bonden is aan één der maatschappij fa culteiten en gehuisvest isop Woudestein. De zwarte toga is afkomstig van de Ne derlandse Economische Hogeschool. Groen geeft de medische faculteit aan, die op Hoboken gesitueerd is, de groene toga is afkomstig van de M.F.R. Nu M.F.R. en N.E.H. drie jaar geleden te zamen de E.U.R. hebben gesticht zal het verschil in toga's verdwijnen omdat een nieuwe toga is ontworpen. Maar deze gelijkscha keling zal niet zo snel in haar werk gaan, want een oud universitair gebruik wil dat de toga waarin men de oratie houdt, de toga voor het leven is. Op het gebied van kleding behoeft de E.U.R. dus de ko mende tientallen jaren niet voor een grauwe eenvormigheid te vrezen. Deze vrees behoeft evenmin gekoesterd te worden voor wat betreft de essentiële karakteristieken van de E.U.R. op het ge bied van onderwijs en onderzoek. Pluri formiteit is het voornaamste kenmerk van een Universiteit. Dit manifesteert zich in alles wat in de universiteit plaats vindt en dit brengt de buitenwereld wel eens in verwarring. Ik hoop dat deze dag voor alle deelne mers een bijzonder prettige zal worden. Het verheugt mij dat de Commissaris van de Koningin, dr. C. Boertien, de wens te kennen heeft gegeven het woord te voe ren. Ik verzoek hem dit nu te willen doen en de Zeeuwse Academie Dag der Eras mus Universiteit Rotterdam te willen openen.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 3