wat verwacht de erasmus universiteit van zeeland? 132 De samenwerking tussen academisch ziekenhuis en regionale ziekenhuizen is niet alleen beperkt tot onderwijs, doch omvat eveneens de patiëntenzorg en het onderzoek. Wat het onderzoek betreft, noem ik met name het klinische (patiënt gebonden) onderzoek, zoals b.v. bestu dering van de werking van geneesmidde len, epidemiologisch onderzoek etc. Wat de patiëntenzorg betreft, is het duidelijk dat het academisch ziekenhuis een be langrijke bijdrage kan bieden voor met name de geavanceerde zorg in de regio. Ik meen dat de patiëntenstroom niet uitslui tend van de regio naar het academisch ziekenhuis moet gaan, doch ook omge keerd. Wanneer een bepaald "niveau" van zorg in de regio mogelijk is, kan de patiënt na overleg weer uit het acade misch ziekenhuis naar het lokale zieken huis worden teruggeplaatst. Wat het onderwijs betreft, levert het AZR een belangrijke bijdrage aan de "bijscho ling" van huisartsen en specialisten in de regio. Meestal, en dit ligt om verschil lende redenen ook voorde hand, vindt dit onderwijs in het AZR plaats. Toch zou ik een pleidooi willen houden voor meer onderwijs "aan het front". Ook voor de universitaire docenten lijkt het belangrijk wanneer ze regelmatig voor studenten en artsen in de "periferie" klinisch onderwijs zouden geven. Ik denk hierbij b.v. aan kli nische visites, demonstraties etc. in de locale ziekenhuizen. Op deze wijze ont staat er inderdaad een samenwerking tussen academische ziekenhuizen en de ziekenhuizen in de regio, een symbiose. Moge deze Zeeuwse dag de reeds goede samenwerking tussen AZR en de zieken huizen in Zeeland verder verstevigen.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 40