VERSLAG VAN DE DISCUSSIE 133 Planteydt (voorzitter): Reeds enkele malen is in deze inleidingen het woord samenwerking genoemd. Naar mijn persoonlijk idee is dat de kern waar alles om zal moeten draaien, ongeacht of we spreken over samenwerking of over coöperatie of over synergisme. De bij klank is wat wisselend, de kern is dezelfde en de nadruk moet vallen op het samen benaderen van de problemen. Gebruikt men het woord affiliatie, dan dient ook in deze vader/zoon-verhouding de samen werking voorop te staan: het moet geen hiërarchieke, wat ouderwetse verhou ding zijn maar een democratische, mo derne verhouding, waarin op gelijk ni veau goed wordt samengewerkt. Wil een goede samenwerking tot stand komen, dan zullen ook beide partijen blijk moeten geven deze samenwerking te willen en er iets voor over te hebben. In dit verband wil ik toch wel even uitdrukkelijk vermel den, dat er op vele gebieden, vaak al jaren-lang, een goede samenwerking be staat b.v. op het gebied van de radiothe rapie, waarbij thans in Zeeland, in zeer nauwe samenwerking met het R.R.T.I. gestreefd wordt naar het tot-stand- komen van een Z.R.T.I. Dat dit geen een voudige zaak is, waarbij van beide zijden een grote inzet gevraagd wordt, behoeft nauwelijks betoog. Een veel simpeler zaak, die dan ook al enkele jaren goede vruchten afwerpt, is de samenwerking op het gebied van de cytogenetica (of eenvoudiger gezegd het chromosomenonderzoek) tussen een groep uit Zeeland en de afdeling cytoge netica van de E.U.R. Ook in de klinische specialismen (o.a. de cardiologie, cardiochirurgie, neurologie, neurochirurgie, gespecialiseerde delen van de keel-neus- en oorheelkunde etc.) bestaat reeds sinds langere tijd een vorm van samenwerking, waarbij echter de in dividuele contacten tussen de specialis men vaak nog niet geleid hebben tot een officieel, geïnstitutionaliseerd samen werkingsverband. Dat er naast speurwerk in regionaal sa menwerkingsverband, vaak ook ruimte is voor lokaal speurwerk heb ik uit eigen ervaring o.a. ondervonden bij het inter disciplinaire onderzoek naar de prenatale sterfte in Zeeland en het Zeeuwse deel van het onderzoek naar asbest en meso- thelioom. De verbindingsmogelijkheden tussen universiteit en periferie worden wellicht gesymboliseerd door de kwaliteit van rijksweg 58: vroeger smal, kronkelig met vele obstakels, nu een vlotte verbinding door een fraaie vierbaansweg, die echter op vele uren van de dag nog noodttot een intensiever gebruik in beide richtingen. De problematiek rondom de vaste oever verbinding van de Westerschelde moge dan nog een symboolzijn,dat verdere verbeteringen nog steeds binnen de mo gelijkheden liggen. Den Haan (E.U.R. Mol noemde o.a. de niertransplantaties. De mogelijkheden worden thans in de E.U.R. onderzocht. Men dient echter wel te bedenken dat als een academisch zie kenhuis teveel superspecialistische func ties krijgt, het gevaar van eenzijdigheid dreigt en de opleidingstaken in het ge drang kunnen komen. Dit dient men zich ookte realiseren als men een kinderonco- logisch centrum overweegt. Men dient te zorgen dat de primaire taken ook goed vervuld kunnen worden. Hulp bij hemo- dialyse kan gegeven worden; ook daar zijn er echter grenzen. Wat een audiolo- gisch centrum betreft kan vermeld wor den dat dit een van de liefste wensen is van de binnenkort in functie tredende nieuwe hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde. De intentie hiervoor is ze ker aanwezig. Puylaert (Sas van Gent): vraagt of het niet mogelijk is om een di recte verwijzing van de patiënt door de huisarts naar het academisch ziekenhuis te realiseren. Thans geschiedt dit via het tweede echelon. Visser (E.U.R.): In het voorgestelde Zweedse model ont staat deze mogelijkheid, naast verwijzin gen via perifere ziekenhuizen en specia listen. Deze mogelijkheid bestaat echter nog slechts in enkele gebieden. Frenkel (E.U.R.): Men dient te bedenken dat in het Zweedse model de situatie bepaald wordt doordat er drie typen ziekenhuizen zijn met respectievelijk 5, 11 en 31 specialis ten. Dr. H. T. Planteydt

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 41