VE R KE E RS 0 N G EVALLEIM rotterdam - dijkzigt dr. W. van der Slikke chirurg-traumato/oog academisch ziekenhuis Men kan de vraag stellen of verkeerson gevallen hierbij thuishoren. Voor velen is een ongeluk iets dat men niet zichzelf aandoet, maar dat door anderen of het noodlot of het toeval gebeurd. Hetzelfde geldt voor het spiegelbegrip ge luk. Wij spreken over geluksspelen en be doelen daarbij, dat men al of nietom geld, door het toeval laat beslissen wie er wint. Bij verkeers- en andere ongevallen meent men, dat geluk, of zo men wil ongeluk, een grote rol spelen. Er is echter ook zon der twijfel een menselijke factor bij het ontstaan van ongelukken. Deze mense lijke factor is echter niet gemakkelijk te isoleren uit het geheel van het ongevals- gebeuren. Het begrip 'brokkenmaker' is nu ruim 40 jaar geleden geïntroduceerd. Hieronder verstaat men iemand die vaker dan een ander ongelukken veroorzaakt of mee maakt. Er is zelfs voorgesteld om deze "brokkenmakers" uit de totale bevolking te zeven en deze te verbieden om verder actief aan het verkeer deel te nemen. Een bijzondere vorm van deze "brokkenma kers" is bijvoorbeeld de alcoholist die aan het verkeer deelneemt. Sinds het begrip "brokkenmaker" werd geïntroduceerd, zijn er vele honderden publikaties over verschenen. Toch staat nog steeds niet vast of het begrip inder daad een reële ondergrond heeft. Noch statistisch noch op andere wijze heeft men hierover gegevens kunnen verkrij gen, die niet voor velerlei uitleg vatbaar zijn. Zelfs een met het begrip "brokken maker" nauw verbonden vraagstuk; zijn vrouwen of mannen betere autorijders is nog niet opgelost. Publikaties hierover spreken elkaar lijnrecht tegen en de arge loze lezer wordt het onmogelijk gemaakt hierover een zinnige beslissing te nemen. Afgezien van de vraag, of er een bepaalde aanleg of karakterstructuur bestaat die neigt tot het maken of krijgen van onge lukken; zou ik de vraag of ongelukken on der het hoofdstuk "ziekte door eigen toe doen" vallen, toch bevestigend willen beantwoorden. Misschien is de beste be nadering nog die van Freud, die in ver spreken, vergeten, verleggen en al derge lijke kleine vergissingen een bepaalde onderbewuste opzet bij de mens die deze fout begaat, veronderstelt. Bij een onge luk zijn de gevolgen alleen veel erger dan bij een vergissing en dergelijke. De opvang en verdere behandeling van een ongevalsslachtoffer met multipele letsels is een zaak voor vele artsen van allerlei specialismen en veel verpleeg kundigen met speciale opleiding hier voor. De eerste hulp ter plaatse van een ongeval en de opvang in het ziekenhuis, zijn kritisch; in de eerste minuten kan het lot van de patiënt beslist worden. Doel matige behandelingsmethoden moeten snel toegepast worden. Eén van de grondregels in de genees kunde is dat men pas gaat behandelen wanneer de diagnose gesteld is. Een an dere grondregel is dan men probeert alle symptomen en klachten van een patiënt onder één diagnose te brengen. Beide grondregels worden bij de eerste behan deling van ongevalsslachtoffers opzijge zet. Men heeft niet de tijd om een volle dige diagnose te stellen, doch moet direct gaan behandelen. Al behandelend wordt de diagnostiek zo snel mogelijk uitge breid en de behandeling aan de resulta ten hiervan aangepast. Bij deze eerste opvang moeten wij op twee dingen let ten. In de eerste plaats de ademhaling en in detweede plaats de bloedsomloop. Het belang van beide orgaansystemen berust op het feit dat de ademhaling en bloeds omloop tezamen de zuurstofvoorziening van het lichaam verzorgen. Zonder eten kan een mens vele dagen; zonder drinken wat korter; maar zonder zuurstof kan men slechts 5 minuten blijven leven. De ademhaling kan gestoord zijn door aller lei oorzaken. De luchtweg kan afgesloten zijn, er kan een thoraxtrauma aanwezig zijn met ribfracturen en een hemothorax, pneumothorax of zelfs een spannings- pneumothorax en patiënt kan diep coma teus zijn. Vrijmaken van de luchtweg is een van de eerste handelingen die we bij een derge lijke patiënt verrichten. Ook bij de eerste hulp op straat. In het ziekenhuis wordt een pneumothorax, zodra men deze fysisch-diagnostisch en/of röntgendiag- nostisch kan vaststellen, direct behan deld met afzuigen. Tegelijkertijd wordt de bloedsomloop verzorgd. Een ongevals letsel is synoniem met bloedverlies. Zelfs het kleinste schrammetje geeft bloedver lies, zij het dan maar enkele druppels. Een blauwe plek door kneuzing is bloedver lies onder de huid. Bij de ernstige ongevalspatiënt is een aanzienlijke hoe veelheid bloed verloren; de patiënt is daardoor in min of meer ernstige shock. Het bloedverlies aanvullen, maar vooral zorgen dat er geen verder bloedverlies optreedt is een van onze grootste zorgen in deze eerste fase. Het bloedverlies aanvullen kunnen wij in de eerste plaats doen d.m.v. bloedver- vangingsmiddelen zoals Rheomacrodex in afwachting van het bepalen van de bloedgroep van patiënt en het kruisen van donorbloed. In de eerste fase is niet onze grootste zorg om de bloeddruk zo snel mogelijk op te voeren. Wanneer dit wél gebeurd, zonder dat wij precies we ten, waar het ernstige bloedverlies alle maal optreedt, kunnen wij in grote moei lijkheden komen. Het bloedverlies zal door de omhooggebrachte bloeddruk weer ernstiger worden. Bloedverlies kan optreden door multipele kneuzingen, door fracturen (b.v. bij een bovenbeen fractuur kan gemakkelijk 1,5 liter bloed verloren gaan) verder door verscheuring van de inwendige organen, zoals nieren, milt of lever. Bij een gesloten fractuur zal de bloeding zich meestal zelf wel stelpen. Aanvulling van het verloren gegane bloed is dan voldoende. Een gescheurde milt of lever of nier zal niet uit zichzelf ophouden met bloeden. De bloedstelping kan hier slechts door een operatie ge schieden. De diagnostiek van dergelijke rupturen van de inwendige organen, kan bijzonder moeilijk zijn. Vooral wanneer er meerdere letsels zijn en de patiënt b.v. bewusteloos is of in de war. Eén van de moeilijkst te behandelen bloedingen is die uit een ernstig bloedende bekkenfrac tuur. In bepaalde gevallen zal deze bloe ding niet vanzelf stelpen. Operatieve stel ping van deze bloeding, blijkt in de prak tijk ook bijzonder moeilijk en gevaarvol te zijn. Tot voor kort was de afloop van een dergelijke bloeding bij een ernstige bek kenfractuur dikwijls fataal. Sinds enige tijd hebben wij hiervoor een fraaie be handelingsmethode gekregen. Hierbij wordt door de röntgenoloog (in ons zie kenhuis door dr. Perlberger van de afd. Röntgendiagnostiek) een catheter in de arteria femora lis in de lies of in de arteria brachialis van de arm ingebracht en on der doorlichting geleid naar het bloe dende gebied. Hier wordt d.m.v. contrast-inspuiten een röntgenfoto ge maakt. Men ziet dan het vaatbed en ook waar het contrast uit het vaatbed is getre den en waar dus een bloeding is. De punt van de catheter wordt nu op de plaats van de bloeding gelegd en dan wordt er een stof ingespoten waardoor het bloedende vat afgesloten wordt. Deze stof kan be staan uit kleine stolsels van eigen bloed van de patiënt of b.v. Gelfoam. Wij zijn

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 43