verkeersongevallen bijzonder gelukkig met deze nieuwe ont wikkeling. Een andere methode, die een van onze collega's in Amerika heeft zien gebruiken, is het zogenaamde "G-suit". Dit is een soort pak dat afgeleid is van de pakken die astronauten en vliegers gebruiken tegen de invloed van grote versnellingen of grote vertragingen op het lichaam. Er wordt door dit "G-suit" druk van buitenaf op het lichaam uitgeoefend, waardoor de invloed van deze vertragingen en versnel lingen tegengewerkt wordt. Bij de medis che toepassingen wordt een dergelijk pak gebruikt om druk van buitenaf op het li chaam uit te oefenen. Hierdoor zouden bloedingen minder worden, waardoor men tijd gewonnen heeft om diagnostiek en behandeling in te stellen. Wij hopen hier binnenkort ook mee te kunnen gaan werken. Wanneer de patiënt op de afdeling voor spoedeisende hulp, waar de eerse op vang geschiedt, zijn diagnostiek en be handeling heeft ondergaan en voorlopig gestabiliseerd is, gaat hij naar de Inten sive Care afdeling. Dit is een afdeling waar voortdurend biochemische en fysi sche controle van de patiënt gebeurt on der leiding van een voortdurend aanwe zige arts of artsen en voortdurend aanwezig-zijn van verpleegkundigen. Van minuut tot minuut en van uur tot uur wordt de patiënt gecontroleerd en wor den eventuele stoornissen bijgestuurd. Er is duidelijk gebleken dat een dergelijke voortdurende controle noodzakelijk is. Minimale veranderingen kunnen het be gin zijn van een trendmatige verslechte ring. Wanneer deze verslechtering duide lijk begint te worden, kan deze vaak niet meer gecorrigeerd worden. In de begin fase wel. De zuurstofspanning van het bloed, elek trolyten, zuur-base-evenwicht, nierfunc ties en verder uiteraard bloeddruk, cen traal veneuze druk, cardiac-output etc. worden gecontroleerd en aan de hand van deze uitslagen beslissingen geno men over de verdere behandeling. Zoals reeds bij de eerste huipop straat en op de afdeling voor spoedeisende hulp is ook in de Intensive Care afdeling de hoofdzaak de ademhaling en de circulatie. De toe gepaste methoden zijn in vergelijking met die op straat en in de afdeling voor spoedeisende hulp, veel ingewikkelder geworden. De zorg voor de ademhaling, die op straat bestaat uit het stabiele- zijligging geven en eventueel mond- op-mond-beademing, wordt op de afde ling voor spoedeisende hulp vervangen door het toedienen van zuurstof, even tueel door middel van ingebrachte tube. Op de Intensive Care afdeling wordt hier beademing toegepast; hierbij is de "posi tive end-expiratory pressure", beade ming van doorslaggevende betekenis. Bij deze vorm van beademing wordt de uit ademing als het ware wat belemmerd, zodat er een hogere druk in de longen blijft bestaan, ook bij het uitademen. Deze hogere druk is van groot belang voor het voorkomen en eventueel behan delen van het "respiratory distress synd rome". Hierbij ontstaat longoedeem, ar- terioveneuze shunt-vorming en samen vallen van de longblaasjes. Deze afwij kingen reageren goed op de PEEP. Wan neer ademhaling en bloedsomloop goed behandeld zijn, kan patiënt toch nog ern stige complicaties krijgen in de vorm van infectie. Reeds vanaf het begin zijn we erop uit om een infectiebron zoveel mo gelijk uit te schakelen. Een klein voor beeld: vena sectie, het vrijleggen van een ader om een infuus in te brengen geeft grotere kans op infectie, dan wanneer het infuus ingebracht wordt d.m.v. punctie. Speciale catheters zijn hiervoor ontwik keld en het infectiegevaar vanuit de vena- sectie, waardoor vaak sepsis ontstond, is hiermede voor een goed deel bezworen. Het is duidelijk dat de ernstige- ongevalspatiënt snelle uitgebreide hulp nodig heeft van vele artsen uit velerlei specialismen en vele verpleegkundigen. Het eerst op de afdeling voor spoedei sende hulp, eventueel via de operatieka mer, dan op de Intensive Care afdeling waar hij dagen tot weken moet verblijven. Dergelijke voorzieningen kunnen slechts getroffen worden wanneer een groot ge bied met rondweg 1 miljoen inwoners bestreken wordt. Slechts hierdoor kan de kennis en de kunde van de behandelende verpleegkundigen en medici tot zijn recht komen.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 44