integraal en/of funktioneel bestuur een afweging 144 De verantwoording achteraf is bij beide activiteiten het belangrijkste. De com plexiteit van het maatschappelijk gebeu ren en de uitdijende rol van de overheid in dit geheel doet een zware aanslag op de kwaliteit van het bestuurlijk handelen. De bestaande structuren en de gefixeerde bevoegdheden zijn in een aantal gevallen ontoereikend om bestuurlijke krachtsin spanning van niveau te bereiken. Met de Raad voor de Territoriale Decen tralisatie kan men het eens zijn dat in principe integraal bestuur de voorkeur verdient, toch vraag ik me af of er niet gevallen aanwezig kunnen zijn die die functionele aanpak verdienen. Voor de functionele aanpak pleiten: - zeer sterke taakgerichtheid - grotere deskundigheid en specialisatie in apparaat en bestuurders (generale functie ontbreekt) vaak zelfs affiniteit t.a.v. dit speciale gebeuren - financiële gestie is als regel groter, 'afgezonderd vermogen' en zelfstandig exploitatie budget. - functioneel bestuur tussen verschil lende bestuurslagen kan de horizontale gelaagdheid (verticale integratie) door breken. - functionele bestuursvorm behoeft niet territoriaal gebonden te zijn (zie haven schap, zie werkgebied gem. regelingen) waar anders het probleem van de gren zen zich duidelijk manifesteert (grenso verschrijdende taken, boven gemeente lijke belangen) is dit in concreto voor het functioneel bestuur geen belemmering, 'geografische doelmatigheid'. Het is op vallend,. dat het voornemen om te komen tot reorganisatie van het binnenlands be stuur voorbijgaat aan de noodzaak om bestaande activiteiten in een gemeen schappelijke regeling tussen provincies nieuwe stijl onder te brengen. Uit het voorgaande volgt ook de meer flexibele bestuursvorm die functionaliteit met zich mee brengt; binnen de marge van de doelstelling kan hier heel wat ge beuren, terwijl binnen een territoriale eenheid veelal een duidelijke afbakening is tussen de verschillende (ambtelijke) diensten die ook weer niet zo geïnte greerd bezig zijn als regel. Dienstverlening t.b.v. het publiek is als regel sneller en herkenbaarder (vgl. am- 1 bulancediensten). I Na de lofzang op het sectorale, functio- l nele bestuur, tot slot aandacht voor de al dan niet terecht geopperde bezwaren. Twee belangrijke elementen wil ik nog behandelen, n.l. dat: - de intersectorale coördinatie het best verzekerd zou zijn, zodat op dit niveau het beste de afweging kan plaatsvinden van de problemen, waar het bestuur zich voor gesteld ziet. Maar: de afwegingstechnieken ontbre ken vaak en de beslissingen zijn niet zel den ad hoe. Afwegen kan niet, zegt Terlouw. Dat kan alleen bij gelijke grootheden. Politieke beslissingen worden emotioneel en ad hoe genomen. Bovendien, ook een integraal bestuur wordt door diensten en afdelingen die functioneel te werk gaan voorbereid. En de sterke bestuurder zal in een college, met zijn 'departement' ongetwijfeld zijn sectorale belangen zwaar laten wegen; vrijwel zeker te zwaar! - De democratische besluitvorming komt beter tot zijn recht. Er is een directe band met de volksverte genwoordigers en een directe verant woording van het dagelijks bestuur. For meel is dit juist. Dat neemt niet weg dat een aantal zaken in het integraal bestuur ook behandeld en afgedaan worden zon der dat het vertegenwoordigend lichaam er aan te pas komt. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat de functionele bestuurders vrijwel altijd in zijn integrale positie ver antwoording schuldig is voor zijn beleid in het functioneel orgaan. Dit is een indi recte verantwoording, doch wel degelijk waar te maken! De integratie van functioneel en integraal bestuur. Het is een misverstand te menen, dat er geen relaties bestaan tussen de ge noemde vormen van bestuur. In de realiteit van het bestuursgebeuren lopen de zaken door elkaar en niet in de betekenis dat het een soepje wordt. Vaak zijn er personele en financiële verbindin gen tussen het algemeen en functioneel bestuur. Door middel van budgetten en (binden de) plannen vindt een grensafbakening plaats tussen de werkgebieden en de daarin gelegen bestuursverantwoorde- lijkheid. De verantwoordelijkheid van de betrok ken bestuurders is in feite een aangele genheid die langs een omweg tot gelding komt. Het is beslist onjuist te stellen dat de democratische controle bij het func tioneel bestuur ontbreekt. Wel is het zo dat in veel gevallen vanuit de democrati sche organen een aanwijzing of delegatie aan bepaalde bestuurders geschiedt, doch deze kunnen te allen tijde ter ver antwoording worden geroepen. Deze re laties moet men bij de constructie van functionele organen steeds inbouwen en zo nodig ook gebruiken. Het feit dat ge meenteraden klagen over de beslis singsmacht van een aantal burgemees ters samengebracht in het bestuur van een gemeenschappelijke regeling is niet een gevolg van het feit dat er geen demo cratische controle gerealiseerd kan wor den, maar omdat men zelf deze personen daarin benoemd heeft. Wil men ten op zichte van deze bestuurders geen gebruik maken van de verantwoordingsmoge- lijkheden, dan ware het beter om wet houders te benoemen, waarvoor een duidelijke afhankelijkheid van de raad in de gemeentewet verankerd is. Men kan ze wegsturen! Overigens zou ook aan de collectieve ver antwoordelijkheid van het college van b. en w. in dit soort zaken meer aandacht kunnen worden besteed en kan ook de burgemeester van zijn functie in de ge meenschappelijke regeling worden ont heven. Uit het voorgaande volgt dat het zaak is voor de vertegenwoordigende li chamen attent te zijn op de verantwoor dingsplicht bij de besturen van functio nele organen. CONCLUSIES Er is plaats in ons bestuursstelsel voor functionele organen. Functionele organen kunnen een middel zijn tot grote bestuurlijke kwaliteit. Met name op gebieden, waarop een bestuur lijke inspanning van formaat gevraagd wordt, kan het functioneel bestuur de aangewezen vorm zijn. Functionele organen kunnen een rol van betekenis spelen in het participatie proces van de burger. De mogelijkheden hiervoor zijn aanwezig en dienen te wor den benut, opdat geconcentreerde macht wordt tegengegaan. De democratische controle van bestuur ders van functionele organen kan tot zijn recht komen, mits de voorwaarden hier voor worden geschapen en de relaties door de lichamen die tot instelling over gaan in het oog worden gehouden. Toepassing van functioneel bestuur ver groot de mogelijkheden van slagvaardig heid, efficiency en effectiviteit van het be stuurlijk optreden. Territoriale begren-

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 52