unktioneel of integraal bestuur? 148 'met een zo specifiek karakter en specifie- ,ke deskundigheidsvereisten dat ik niet •zonder meer zou willen opteren voor in schakeling in het integraal bestuur. i5 Universiteiten: daarvoor geldt in nog sterkere mate hetzelfde. I .Rest mij te zeggen dat ik mij met mijn voorkeur in het goede gezelschap bevind Ivan het Instituut voor Bestuursweten schappen. Op blz. 266/267 van deel 2 van het eind rapport wordt gesteld: ,„het verdient dan ook aanbeveling dit ver snipperde bestuur (opmerking van mij: het ging hier vooral om functionele decen tralisatie) waar mogelijk onder te brengen in organen met een algemene bestuurs taak"12). In dezelfde zin: Voorlopige Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbeleid, rapport, De organisatie van het openbaar bestuur, blz. 30/31 (1975). 1. G. A. van Poelje, Alg. Inleiding tot de Be stuurskunde (1964), blz. 49 e.v. 2. Prae-adv. Ned. Jur. Ver. 1959 3. Vlg. A.F. Leemans, Changing Patterns of Local Government (IULA) 4. G.A. van Poelje noot 1 rekent ook deze tot functionele vormen, zij het dat hij spreekt van decentralisatie bij collaboratie- ve samenwerking. 5. Het terrein is niet precies af te bakenen. Het IBW-eindrapport (1975, deel 2, blz. 239 e.v.) spreekt van kwaliteitsvereisten, hoofd en subkarakteristieken (democratie doel matigheid), en deze lijken de zg. bestuurs- maatstaven gedeeltelijk te overlappen. 6. G. Kuypers, Grondbegrippen van Politiek (Utrecht/Antwerpen, 1973), blz. 38 7. H.A. Brasz, In Wegwijzers naar een Goed Bewoonbaar Nederland, (Samson, 1967) en in Modern Geleed Streekbestuur. Voorts b.v. in het rapport Bestuur in Agglomeraties I (Rapport studie cie.) Zie ook Deelstudie 1 bij IBW-eindrapport 2. 8. Zie de eerste publicatie onder noot 7. 9. Het IBW-rapport noot 5 onder scheidt bij „democratie": openheid van in richting, openheid van werking, invloed burger of openbaar bestuur, waarborging rechten individu, en bij „doelmatigheid": d. van inrichting en werking, geografische d., sociale d. en economische d. 10. O.m. H.R. van Gunsteren, The quest for control (diss. Leiden, 1972), en een verdere vloed van literatuur, w.o. Bestuursweten schappen, 1976, no. 2. 11. Na andere gemeenten ook Rotterdam: De Ned. Gemeente, 7 mei 1976. 12. Daarbij wordt gewezen op het belang van functionele bestuursvormen voor be vordering contact burger-bestuur, voor vaktechnische bestuurstaken, voor in het algemeen de kleinere schaal en voor noodtoestanden e.d.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 56