pleidooi voor maatschappijgeschiedenis 171 schillende waardering van functies in de samenleving. Met dit laatste aspekt benaderen we reeds de normatieve en mentale sferen, die eveneens in nauw verband staan met de voorgaande gegevens, hetzij als legitime ring, hetzij als kontestatie van de bestaan de strukturen. Het ligt in de visie op maatschappijge schiedenis besloten deze verbanden tus sen de verschillende maatschappelijke subsystemen stelselmatig te onderzoeken. Bovendien kan worden gehoopt dat een analyse die uitgaat van de menselijke sa menlevingsverbanden als zodanig, en het herhaalde voorkomen daarvan in diverse tijden en plaatsen, beter de fundamentele omstandigheden, kenmerken en mecha nismen van die samenlevingen zal kunnen blootleggen dan de gangbare benaderin gen. In het algemeen kan men die inder daad verwijten dat zij door hun nadruk op de uniciteit van het gebeuren en door hun Europacentrische visie, essentiële aspek- ten van menselijke gemeenschappen-in- evolutie hebben verhuld. Deze optiek geldt niet alleen op het ma croniveau, waarbij gehele kuituursferen doorheen heel de wereldgeschiedenis worden vergeleken. Het grootste deel van de historisch-wetenschappelijke produk- tie betreft inderdaad case-studies van meer bescheiden opzet. Maar ook daarbij is de benadering zinvol die uitgaat van de noodzakelijke kombinatie van diverse maatschappelijke subsystemen en van de vergelijking van analoge situaties, tenein de herhaalbare ontwikkelingen, eventueel met een aktuele betekenis, bloot te leg gen. Op die wijze zou de historicus de aanspraak kunnen waarmaken, dat de kennis van en de inzichten in historische processen een waardevolle bijdrage kun nen leveren voor het begrip van onze eigen samenleving en voor de wijze waar op wij haar vermogen te veranderen.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 79