honderd jaar onderwijs in zeeland 198 volksverheffing was daarmee ook de mogelijkheid geschapen om het volk via de school tot een beroep in de maat schappij te voeren. Eerst alleen lezen, schrijven en rekenen in school, dan na 1857 ook de zaakvakken, maar nu ook de noodzakelijke vakkennis. In Goes is de eerste Zeeuwse Ambachts school opgericht, met J.J. Ochtman als zeer actieve stimulator. Jaren lang werkte de school met 1 timmerklas van ongeveer 10 leerlingen. In het begin vlotte het niet zo érg goed, maar „volgens het verslag van de vereniging had zij een nieuw schoolgebouw gesticht, waarvan de kos ten ongeveer f 5000, bedroegen Het schoolgebouw beantwoordt alleszins aan de verwachting. Nagenoeg al het houtwerk van dat gebouw is de vrucht van de arbeid der leerlingen hetgeen voor de degelijkheid van het onderwijs ge tuigt" (verslag over 18791. In Zierikzee werd door enkele notabelen in 1881 (19-1) op initiatief van het „Dep. Zierikzee van de maatschappij ter Bevor dering van de Nijverheid" en met mede werking van de maatschappij tot 't Nut van 't Algemeen een vergadering belegd om ook te komen tot oprichting van een ambachtsschool. En net als overal is de bereidheid er direct, maar de financiën zijn het probleem. Maar men steunt op de er varing in Goes en heeft zelfs het Goese bestuurslid (J.J. Ochtman) gevraagd om advies te geven. Maar hij heeft, aldus de notulen, door hen onbereisbaren staat der wegen de reis moeten opgeven". De gemeentelijke subsidie komt aanvan kelijk niet los en de burgemeester brengt onder de aandacht dat de Ambachts school te Goes volgens het verslag van den directeur zelf in geen bloeienden toestand verkeert". Maar nadat in deze raadsvergadering op voorstel van B. en W. de subsidie met 7 tegen 6 stemmen is afgewezen, komen zij op 31-10 toch met een subsidievoorstel, dat dan met 1 stem meerderheid wordt aangenomen. Op 19-2-1883 wordt de school geopend. Met deze voorbeelden is de samenleving ten tonele verschenen als stichter van scholen. Er komen meer Ambachtsscho len en uit de wintercursussen van de Z.L.M. groeien later lagere tuin- en land- bouwwinterscholen. In 1893 was de Rijks- landbouwwinterschool in Goes gesticht, in 1922 de eerste Christelijke landbouw- winterschool in Nederland, te Axel, en vanaf 1928 kwamen de Z.L.M.-landbouw- huishoudscholen. En in tegenstelling tot het pleidooi van de anti-revolutionaire voorz. van de Z.L.M., Mr. P. Dieleman (in 1920) voor samen werking waar dat mogelijk en/of noodza kelijk was, kwamen nè de tweede wereld oorlog toch ook confessionele lagere be- roepsscholen. Tegenstellingen en overeenkomsten in maatschappelijke, politieke en onderwijs organisaties zijn er garant voor dat ook nu de strijd rond de school nog niet is beëin digd. En voor sommige Zeeuwse ouders wordt het bestaan van confessioneel lager en middelbaar beroepsonderwijs des te klemmender nu dat onderwijs steeds min der specifiek beroepsanticiperend en meer algemeen vormend wordt. de ouders De rol van de ouders in het onderwijs- gebeuren lijkt veel op een bijrolletje: de speler komt even op en is gauw weer weg. Maar eigenlijk zouden theoretisch ge zien de ouders één van de hoofdrollen moeten spelen. In Zeeland ik wees er al op hebben ouders-lidmaten van gereformeerde ker ken, ook al vóór 1876, in sommige plaat sen geijverd voor het oprichten van eigen gezindtescholen. Daarvoor moesten zij zich grote financiële opofferingen ge troosten. In 1876 telde Zeeland 17 Prot. Chr. lagere scholen, opgericht en onder houden door de kerkelijke gemeente. Daarnaast waren ongeveer 10 Kath. lage re scholen, die gesticht waren door de kerkelijke leiders zonder dat onder de ouders daaraan een duidelijke behoefte bestond. Honderd jaar geleden was de grote schare on- en minvermogenden ook niet in staat of bij machte om mee te praten over on derwijsvoorzieningen. Bezorgdheid om een schraal bestaan was een blokkerende rem op alle cultureel-maatschappelijke as piraties. En het zou nog meerdere tiental len jaren duren voor de arbeidende stand zich bewust werd van zijn maatschappe lijke positie. In onze Zeeuwse steden hadden de wel gestelde ouders wél hun behoefte aan een eigen school, een standenschool. Die kregen ze dan via hun leiderschap in de gemeenteraad. En de Zeeuwse steden Middelburg, Zierikzee, Goes, Vlissingen en Tholen (Terneuzen en Hulst niet) hadden tot ongeveer 1920 hun standenschool. De standenindeling werd in de vorige eeuw zó vanzelfsprekend gevonden dat in Zee land de eerste georganiseerde voor vechters voor volksonderwijs (1874 Zie rikzee, 1877 Middelburg) juist de stadsno- tabelen waren die hun kinderen naar de rijke-luis school stuurden. Zo beheerden b.v. in Middelburg de nota belen als bestuurslid van het Nut 2 druk bezochte bewaarscholen voor de min- en onvermogenden, maar tegelijk hadden hun dames een dure echte Fröbelschool in de Bogardstraat, voor hun eigen kinderen. Nergens gewagen de archieven van op vallende activiteiten van de ouders. Alleen in de inspectieverslagen van na de tweede wereldoorlog is bijna altijd een kopje „De leerlingen en de ouders". Daaruit citeer ik: „De ouders blijken indien men op de juiste manier een beroep op hen doet, altijd tot medewerken bereid. Als voorbeeld dient de nieuw opgerichte kleuterschool te Schore, waar bestuur en ouders samen de school Igevestigd in een woonhuisschil derden en stoffeerden, het meubilair maakten, de tuin inrichtten, speelgoed maakten enz.11949) „De samenwerking tussen school en ouders is meestentijds goed" 11950). De ouderavonden worden in het alge meen matig bezocht 17969) De interesse van de ouders voor het on derwijs neemt m.i. in deze inspectie gaan deweg toe, inzonderheid bij het RK on derwijs 1956) Het wil mij voorkomen dat enkele schooi en kerkbesturen Iinzonderheid enkele autocratische pastoors) de stichting van r.k. oudercomités in de weg staan 11958) De ouders zijn doorgaans meelevend, ge zagsgetrouw en gezaghebbend. Voorwaar een ideale situatie om in te werken. 1960) Het R.K. onderwijs vertoont in dit opzicht Ihet betreft de ouderavonden) nog altijd een grote achterstand. 11965) Nergens wordt gesproken over de zeggenschap van de ouders als bestuurder van het bij zonder onderwijs. Eén keer staat vermeld: „De besturen die niet bestaan uit ouders, doch uit heren op hoge leeftijd" 11964) Bijna nergens uitgezonderd misschien in zekere zin bij de scholen op Reforma torische grondslag hadden en hebben de ouders daadwerkelijke medezeggen schap. De bijzondere school wordt nog wel eens de „school van de ouders" ge noemd; maar dit is blijkbaar geheel ten onrechte en bij de openbare school be perkt de inspraak van de oudercommissies

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 10