winkelvoorzieningen in middelburg 207 Conclusies. Als belangrijkste conclusies uit ons on derzoek komen naar voren: 1) Het mag gunstig genoemd worden voor de Middelburgse middenstand en voor de verzorgingsstructuur van de con sument, dat het niet is gekomen tot de ontwikkeling van het Geereplan in de in 1974 voorgestelde vorm en omvang. 2) Desondanks blijft er behoefte be staan aan uitbreidingen in met name de kledingbranche en in mindere mate de schoenenbranche. 3) De hardnekkige en forse overbewin- keling in de voedingssector is zorgwek kend en verlangt in ieder geval een zoda nig beleid dat deze sector zich kan herstel len, profiterend van de toekomstige welvaarts- en bevolkingsgroei. Speciaal zal voorkomen moeten worden dat win kels die een buurtfunctie vervullen en daarbij zijn ook centrumwinkels, zullen verdwijnen. 4) Bij dit alles moet bedacht worden dat onze uitkomsten ten aanzien van de toe komst uiteraard steunen op prognoses van te verwachten ontwikkelingen. Hoe wel deze zo realistisch mogelijkzijn geko zen is het uiteraard niet uitgesloten dat zich andere ontwikkelingen zullen voor doen. Deze uitkomsten moeten dan ook gezien worden als de meest waarschijn lijk geachte op dit moment. Het nieuwe Geereplan Van gemeentewege verscheen in sep tember 1975 een nieuwe invulling van het Geeregebied. In het intentieplan 'Lange Geere en omgeving' wordt door de ge meente een kleinschalige opzet van het gebied voorgesteld, dit in tegenstelling tot het oorspronkelijke Geereplan dat hoofdzakelijk grootschalig van karakter was. Het gebied moet plaats bieden aan winkels, woningen en gemeenschaps voorzieningen, terwijl er ook nog plaats is voor één of meer grootwinkelbedrijven. Een al te sterke concentratie van groot winkelbedrijven wordt afgewezen mede door de van verschillende zijden hierte gen geuite bezwaren. De uitvoering van de verschillende onderdelen zal gefa seerd geschieden zodat aanpassing aan eventuele zich wijzigende omstandighe den mogelijk is. Het zal duidelijk zijn dat de gemeente met dit nieuwe plan een an dere koers is gaan varen. In het kader van winkelontwikkelingen is dit zeker als wenselijk te beschouwen omdat nu de mogelijkheid aanwezig is om de uitbrei ding van het winkelapparaat gefaseerd te doen verlopen en te begeleiden en zo mogelijk in te spelen op de zich steeds wijzigende smaak van het publiek. Op deze wijze kunnen ongewenste ontwikke lingen in de winkelfunctie eerder een halt toegeroepen worden. Bovendien kunnen nu van gemeentewege mede die sectoren gestimuleerd worden waarbij in de loop der jaren uitbreiding gewenst is, hetgeen bij een ongefaseerde grootschalige bouw, waarbij alles direct vastligt, niet mogelijk is. C en A toch in Middelburg. In maart 1976 besloot C en A zich alsnog in Middelburg te vestigen. Als vesti gingsplaats werd een pand in de Lange Delft, de drukste winkelstraat van Mid delburg gekozen. Deze ontwikkeling is in alle opzichten verheugend te noemen. Eenerzijds zal C en A het tekort in de kle dingbranche, dat voor 1980 verwacht werd, geheel of gedeeltelijk opvullen, af hankelijk van de grootte van de vestiging. Anderzijds zal de vestiging van C en A het huidige kernwinkelgebied (nog) aantrek kelijker maken. Voor wat betreft het on gedaan maken van de onderbewinkeling in 1980 kan het volgende opgemerkt wor den. Verwacht wordt dat C en A gevestigd in de Lange Delft minder koopkracht in de kledingsector zal aantrekken dan C en A gevestigd in het Geeregebied. (In het Geeregebied zorgden V en D en de Hema ook nog voor koopkrachttoevloeiing in de kledingsector). Dit wordt veroorzaakt door het feit dat het Geeregebied als hoogwaardig winkelgebied een zodanige aantrekkingskracht bezat, dat er sprake was van een 'extra' koopkrachttoe vloeiing ongeacht de branche. Wel is de verwachting dat de detailhandel in het huidige kernwinkelgebied meer zal profi teren van de komst van C en A naar de Lange Delft, dan van een C en A in het Geeregebied, omdat het zeer waarschijn lijk geacht werd dat de bestedingen hoofdzakelijk naar het Geeregebied zou den vloeien. Met andere woorden voor de detailhandel in de binnenstad geldt dat de marginale attractiviteit van C en A in het Geeregebied kleiner is dan de marginale attractiviteit van C en A in het kernwinkel gebied. Omdat de verwachting is dat C en A ge vestigd in de Lange Delft in totaal minder koopkracht aan zal trekken dan wanneer gevestigd in het Geeregebied zullen de gevolgen voor de kledingsector in Vlis- singen en Goes waarschijnlijk minder ernstig zijn. Dit wordt natuurlijk ook be vorderd door het niet vestigen van Hema en V en D., die immers ook een gedeelte van hun areaal in de kledingsector zou den realiseren. Ook in kwalitatief opzicht is de komst van C en A verheugend te noemen. Bekend is dat een dergelijke zaak door het publiek over het algemeen als een welkome aan vulling op het aangeboden assortiment en de kwaliteit van een winkelcentrum beschouwd wordt. De eventuele vestiging van Albert Heyn in het Geeregebied en het verlaten van het pand in de Lange Delft zal voor de bewin- kelingssituatie in de foodsector niet veel veranderingen tot gevolg hebben. Te verwachten is dat de nieuwe vestiging grotendeels het marktaandeel van de oude vestiging zal behouden zonder daarbij een al te groot stuk van het markt aandeel van de overige winkels voor zich op te eisen. Als zich daarentegen in het lege pand in de Lange Delft een winkel in de foodsector zal vestigen, zal de situatie in deze sector in 1980 nog slechter zijn dan door ons is onderzocht. Het niet doorgaan van het Geereplan zal voor de wijken betekenen dat een ontwik keling van het wijkwinkelapparaat tot een volwaardig winkelcentrum nu meertot de mogelijkheden zal gaan behoren, met name in de foodsector. Dit proceszal ech ter niet snel verlopen omdat de oriëntatie van de wijkbewoners op het stadscen trum hoog is. Onevenwichtigheid? De van verschillende zijden gehoorde vrees voor een onevenwichtigheid in de ontwikkeling tussen Lange Delft, Nieuwe Burg enerzijds en Langeviele en Geere gebied anderzijds nu C en A tot vestiging in de Lange Delft besloten heeft, lijkt ons niet helemaal terecht. Ons inziens is hét kernwinkelgebied in Middelburg het ge bied Lange Delft Nieuwe Burg, Segeers- straat en omgeving, gezien de aard (bij voorbeeld een warenhuis) en de kwaliteit van de daar gevestigde winkels. Mede door de ruimtelijke scheiding van zojuist genoemd gebied en de Langeviele/Gee- regebied lijkt ons dat dit laatste meer een complementair karakter dient te krijgen aan het door ons beschouwde kernwin kelgebied. De Langeviele herbergt een groot aantal winkels in de woninginrich tingssector, die niet tot kernwinkelge bied-winkels gerekend worden. Boven-

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 19