TIJD SCHRIFT Tegels lichten Kees Cijsouw 210 Het wordt tijd, dat een aantal activiteiten van de kunstenaarsbeweging ,,Mass Mo ving" in het Zeeuwse aan de vergetelheid wordt ontrukt. ,,Mass Moving" die haar domicilie heeft in Brussel heeft V/issingen in november voor de tweede keer een windorgel geschonken. En het gezelschap verrijkte Middelburg zij het slechts kort met een radio-actief mo nument" in de Graanbeurs, dat bij die ge legenheid werd opgenomen in hetPodio del Mondo per l'arte", onderdeel van een wereldwijd podium van kunst-van-van- daag. Het windorgel eerst. Dat stond sinds 1975 al op het Nollehoofd, de uiterste punt van V/issingen aan de Westersche/de. Doch de ontwerpers verkeken zich lelijk op de kracht van de elementen, zodat de storm uit de eerste dagen van 1976 de bamboe- pijpen van het instrument resoluut over de omgeving verspreidde. Het werd begin november herplaatst en op een bunker verankerd. Een were/d-windorgel, een Sound-Stream-project. Een enkele keer, als de wind over de zee en het land jaagt, geven wij ons in een duffelse jekker gehuld over aan de be koring, die van de klanken van het wind orgel uitgaat. Wij kunnen dan visioenen moeilijk onderdrukken. Wij stellen ons voor hoe bij afgaande wind schepen in de richting van het wereldorgel worden getrokken, hoe er op uit de Westersche/de komende schepenbakboord" wordt ge roepen, maar niet wordt gegeven, omdat de bemanning onweerstaanbaar op de klanken afkoerst. En we stellen ons voor hoe op de glooiing menig schip te pletter loopt, hoe het windorgel gevreesd zal worden over alle wereldzeeën en hoe V/is singen over enkele eeuwen zal zijn opge nomen in het handboek der mythologie. Tijd om over te gaan naar Middelburg, waar ,,Mass and individual Moving" eind november een in beton gegoten koker plaatste met daarin met lood omkleed een bolletje met een geringe hoeveel heid van de radio-actieve stof tritium 3H. Een daad op een keerpunt van de tijd, dat de zorg moest uitdrukken over de gevaren van de kernenergie en het radio-actief af val. Dat loodrolletje nu bevatte dit bericht aan het Zeeuwse volk van 2076:Bewust van het zoveelste keerpunt der tijden, dat wij nu opnieuw beleven, bewust van de onmacht van waaruit wij spreken, bewust

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 22