Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen redactie: mr. C. Kannegieter MEDEDELINGEN VAN DE JURIDISCHE WERKGROEP VERSLAG VAN EEN LEZING GEHOUDEN DOOR PROF. Mr. W. DUK Rechtsvinding betekent niet dat men op zoek is naar recht, maar dat men creatief bezig is na te gaan en vast te stellen wat rech tens is in een geschil." Tot deze uitspraak kwam prof. mr. W. Duk, hoogleraar aan de G.U. te Amsterdam in een voordracht voor de juridische kring van het Zeeuwsch Genoot schap op 5 oktober 1976. Prof. Duk ging in zijn beschouwing over .Rechtsvinding in het bestuursrecht" nader in op een drietal typen van rechtsvinding. Hij onderscheidde in het voetspoor van G. J. Wiarda de gebonden rechtsvinding, dit is de strikte uitleg van de wet die de beslissing dic teert, voorts de rechtsvinding die gebaseerd is op analogie en rechtsverfijning en tenslotte rechtsvinding buiten de wet om, de zoge noemde vrije rechtsvinding. Deze typen hebben een globale relatie met een drietal stromingen in de rechtsfilosofie: de po sitivisten, de funktionalisten en de zogenoem de legal realists". Volgens spreker gaat het in wezen om de visie wat rechts is in een samenleving. De positi visten stellen de rechtvaardigheid van een rechtsregel terzijde, omdat hiermee een sub jectief element wordt ingebracht. De funktio nalisten stellen vooral het criterium van de doelgerichtheid voorop. Prof. Duk onderkende bij de Nederlandse rechter een sterke geneigdheid om zijn beslis sing te presenteren als uitleg van de wet, zelfs al is de geforceerdheid van een beroep op de wet duidelijk. De onafhankelijkheid van de rechter maakt hem huiverig ten opzichte van politiek geladen geschillen; zo lang mogelijk biedt hij weerstand om zich hiermee in te laten. In het bestuursrecht, dat het in ons land zonder codificatie moet stellen, wordt het probleem van de rechtsvinding vooral be heerst door de positie van de overheid. Ener zijds heeft de overheid de funktie het alge meen belang te dienen en anderzijds vormt de overheid een macht van betekenis in de sa menleving. Dit heeft zijn weerslag op de bena dering door de rechter; enerzijds staat hij hui verig ten opzichte van inmenging in het beleid en anderzijds legt hij strikte maatstaven aan omdat de tegenpartij de burger in een mindere positie verkeert. Aan de hand van uitspraken wist de spreker zijn betoog duide lijk te ondersteunen. Hierbij maakte prof. Duk ook de aantekening dat de rechter in ons land slechts zelden een wending in de jurisprudentie aangeeft of mo tiveert. Bij de discussie over de inleiding kwamen nog de gebondenheid aan de ambtseed en het ge bruik van privaatrechtelijke rechtsvormen door de overheid ter sprake. In deze vergadering, die onder leiding stond van de heer mr. A. Veenhoven, werd tot be stuurslid van de werkgroep benoemd de heer mr. C. H. Brinkman in plaats van mr. H. Bruin. Als leden van de kascommissie werden gekozen mr. Van Wouwe en mr. Van Megge- len. Op 13 januari 1977 zal mr. Ch. J. Enschedé spreken over ,,De straftoemeting". Men kan zich als lid voor deze werkgroep aan melden bij de secretaris-penningmeester jhr. dr. G. J. Sandberg, Churchill-laan 2, Middel burg. telefoon 01180-14090. De contributie bedraagt tenminste ƒ6,— per kalenderjaar over te maken op postgiro 3030652 ten name van penningmeester juridische werkgroep Zeeland te Middelburg. MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Project Huisnamen, Huiseigenaren en Documentatie betreffende huizen te Middelburg Het bestuur van de werkgroep heeft in haar vergadering van 6 april jl. besloten een pro ject ter hand te nemen zoals reeds in veel andere steden van ons land is opgezet, name lijk een onderzoek naar huisnamen, huiseige naren en documentatie van historische huizen te Middelburg. De keuze is hierbij op Middel burg gevallen omdat het archief van deze stad in de tweede wereldoorlog vernietigd is en daarom als geen andere plaats een systema tische bewerking van het nog overgebleven bronnenmateriaal ten volle waard is. Boven dien wordt in Middelburg zeer veel gerestau reerd en bij iedere restauratie gaan tal van interessante gegevens verloren, met name bij wat men zou kunnen noemen sloop- restauraties, waarbij een pand eerst geheel wordt gesloopt en daarna weer in oude trant opgebouwd. Vooral de combinatie van over zicht van huiseigenaren met documentatie van de gebouwen kan meer inzicht in de bouwgeschiedenis verschaffen. De werkzaamheden voor dit project zullen van zeer uiteenlopende aard zijn: van het bewer ken van de 17e-eeuwse transportregisters en belastingcohieren tot het uittekenen en foto graferen van bijzondere interieurs. Het nut van een dergelijk project spreekt haast voor zichzelf: het gaat niet alleen om het comple teren van de lijst van huisnamen van Fokker en om het registreren van huiseigenaren in het verleden, maar ook om het vastleggen van ge gevens inzake woonvormen, woonomstandig heden en decoratie. De verzamelde gegevens zullen niet alleen van wetenschappelijk (histo risch en kunsthistorisch) belang zijn ook bij restauratiewerkzaamheden kan deze docu mentatie bijzonder nuttig zijn. De werkgroep heeft de gemeentelijke archivist van Middelburg, de heer P. W. Sijnke, bereid gevonden als coördinator van het project op te treden. Voor de documentatie van nog bestaande huizen zijn vooral medewerkers met interesse in de geschiedenis van de bouwkunst gewenst. Het gaat hierbij vooral om gegevens betref fende de bestaande en vroegere indeling, waardevolle interieuronderdelen, bijzondere constructies en dergelijke. Ook de medewer king van tekenaars en fotografen wordt bij zonder op prijs gesteld. Wanneer zich voldoende deelnemers hebben gemeld kan tot een werkplan en taakverdeling worden overgegaan, waarbij het de bedoeling is dat eerst de meest urgente gevallen, dat wil zeggen huizen die binnenkort gerestaureerd of gesloopt zullen worden, aan bod zullen ko men. Wanneer u over voldoende vrije tijd beschikt en u bent geïnteresseerd in het project of een der onderdelen daarvan kunt u zich als mede werker opgeven bij: de heer P. W. Sijnke, p/a Oud-Archief gemeente Middelburg, Lange Noordstraat 1Middelburg. De werkgroep hoopt op veler medewerking.

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 34