honderd jaar onderwijs in zeeland 192 de kerk De andere partij in de schoolstrijd is de kerk. In Zeeland hebben reeds meer dan honderd jaar geleden verschillende richtingen in de Gereformeerde kerk de zorg voor een eigen school op hun schou ders genomen. Pas né het bisschoppelijk mandement van 1868 komt ook zij het heel langzaam de plaatselijke katho lieke kerk om zijn eigen richtingsschool. Maar de grote groei van het r.k. onderwijs kwam voor kleuter- en lagere scholen pas na 1920, voor het voortgezet onderwijs pas na de tweede wereldoorlog. Datzelfde geldt voor het p.c.-onderwijs. Maar bijna overal ik constateerde het al eerder werd deze strijd rond het beheer van de school op plaatselijk of regionaal niveau gestreden. In 1876 telde Zeeland slechts 30 bijzonde re scholen (voor l.o. en u.l.o.) naast 154 openbare. Slechts één bijzondere school kreeg subsidie. Bijna al deze bijzondere scholen hieven noodgedwongen schoolgeld om daarmee de kosten van het onderwijs te kunnen dekken. Het kerk- of congregatiebestuur zorgde meestal voor het gebouw en droeg via speciale collecten bij in het tekort. Het zijn vooral de Zusters van de Congre gatie der Penitenten- Recollectinen van Etten en Dongen geweest, die zich of- ferbereid hebben ingezet voor het katholiek onderwijs aan meisjes. In enkele plaatsen werden bij gestichten bewaar scholen, lagere scholen en naaischolen verbonden. Na Vlissingen (1851), Hulst (1853), Sas van Gent (1865), 's Heeren- hoek (1873), Aardenburg (1877) en Goes (1881) volgde in 1889 Hontenisse. ,,Mgr. Leyten had de oude pastoor J. F. Smulders in 1888 erop attent gemaakt dat hij wellicht binnen korten tijd Zusters zou kunnen krijgen voor het onderwijs. De pastoor moest zorgen dat er ruime lo kalen kwamennaar de eisen des tijds" en ,,het kerkbestuur moest zorgen dat zij (de Zusters) een behoorlijk bestaan had den. De Zusters vragen maar „een weinig voor zichzelf. Tracht", zo vervolgt de bisschop, „te be werken dat ook in de gemeenteschool voortaan schoolgeld geheven wordt en als er dan nog een behoorlijke jaarlijkse sub sidie komt, zal de last voor de kerk warem pel we! dragelijk zijn. Borssele, de bewaarschool omstreeks 1920

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 4