honderd jaar onderwijs in zeeland Zowel voor het algemeen voortgezet als voor het beroepsonderwijs bezit Zeeland nu een aantal goed functionerende con fessionele scholen en schoolgemeen schappen. Misschien niet helemaal ten onrechte wordt beweerd dat daardoor de deelname aan het voortgezet onderwijs vanuit het platteland belangrijk is toege nomen. Maar het ziet er niet naar uit dat de schoolstrijd in Zeeland voorbij is, ook al zijn er duidelijke aanwijzingen voor een grotere bereidheid tot samenwerking. de onderwijzer De derde misschien de belangrijkste partij in het onderwijsgebeuren is de kleuterleidster, de onderwijzer, de leraar. Dr. H.W. Fortgens schreef in het gedenk boek van het Stedelijk Gymnasium te Middelburg: „De betekenis van een schoot berust op de bekwaamheid en ijver van de docenten". Hoe deze uitspraak ook kan worden verstaan, beaamd of aan gevochten, ze plaatst in elk geval de docent in het middelpunt van het school gebeuren. Honderd jaar geleden was het met de bekwaamheid en de ijver der schoolmees ters zeer verschillend. Uit de schoolop zieners-verslagen rond 1890 citeer ik: kwijnend achteruitgaand onder- wijzersnoodzeer veel te wensen over latend bezwaren te bekend om te noemen". „In 1877geeft een onbevoegde en didactisch onbekwame vrouw in Ede les aan 30-60 kinderen. Ze verklaart openhartig; „Schrijfonderwijs geef ik niet. Ik kan trouwens zelf niet schrijven. Dat moeten de kinderen zichzelf maar leren. Maar dat was wel op de Veluwe. Tot 1876 bezat ons land 3 rijkskweek scholen (Haarlem, Groningen en Den Bosch) en 2 p.c. kweekscholen (Nijmegen en Zetten). Die leverden samen per jaar minder dan 100 onderwijzers. Verreweg de meeste onderwijzers waren gevormd in de praktijk van de normaallessen in de normale (d.z. gewone) klassen van de la gere school. Dat heeft in Zeeland zo ge duurd tot in 1923 de laatste kwekelingen van de normaallessen van Vlissingen werden overgeplaatst naar de rijkskweek school te Middelburg. Die normaallessen, openbaar en bijzon- Grijpskerke, de christelijke lagere school

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 6