honderd jaar onderwijs in zeeland 196 geopend en ingewijd. Tot 1896 moest de meester in zijn eentje met in de winter ruim 120 leerlingen werken. Geen wonder dat daar dan alleen gewerkt kon worden met een opzeg- en opdreun- methodiek, want alle onderwijs moest klassikaal gegeven worden. En de leuze „kennis is macht" won in die periode nog steeds veld. „Ook de p.c. en r.k. scholen deden aan die veelweterij mee." Alleen in de standenschool met zijn veel kleinere klassen kon sprake zijn van enige verantwoorde didactiek. Daarvandaan gingen sommige leerlingen naar de ulo-klas, anderen zelfs naar H.B.S. of gymnasium. Dat laatste betrof in 1879 in heel Zeeland maar ongeveer 60 leerlingen, maar blijk baar was er toen ook al een aansluitings probleem. De Commissie van Toezicht op het onderwijs schrijft: Ook nu weder is het ons bij het toelatingsexamen gebleken dat de aspiranten misten grondige kennis van dat, wat is geleerd op de lagere school," ondanks opmerkingen in veel verslagen van commissies en schoolop zieners in de geest van getrouwe plichtsbetrachting was regel". Bewaarschooljuffrouwen waren niet meer dan oppasvrouwen. Zonder ontwikkeling, zonder opleiding, zonder onderlinge infor matie, zonder leermiddelen en zonder be hoorlijk loon bewaarden ze kinderen in een bedompt lokaal. Coronel noemt twee hoofdplagen van de bewaarscholen: „tocht en secreet- en urineluchtDe meeste bewaarscholen waren in de steden gehuisvest in woonkamers, in Amsterdam gemiddeld 100 tot 150 per lokaal, 3 kleuters per m^. Ik kon geen aanwijzingen vinden dat het in Zeeland veel beter was; behalve dan in de Fröbelschool te Middel burg, waarover straks meer. Maar desondanks probeerde men er te werken hoe is onbegrijpelijk aan de opvoeding tot christelijke en maatschap pelijke deugden, soms zelfs met leren lezen; dat was dan: samen opdreunen. Niet overal hing zo'n mooi pedagogisch gedicht als in de bewaarschool van Ouwerkerk (30-6-1866, ds. Corstius): De kromme tak die jong en teer Niet zachtjes aan wordt rechtgebogen Verliest zijn bochten nimmermeer, Wat krachten daaraan werken mogen. Arnemuiden, in de banke, opname van 7 augustus 1941

Zeeuws Tijdschrift | 1976 | | pagina 8