morfologie van de rolsteen 10 zekerheid grenzende waarschijnlijkheid af komstig uit de voormalige Maarnse grind- graverij; een stuwwal van het landijs uit de Risstijd, verrijkt met zuidelijk gesteente. Daarin komen ook veel fossiele stenen van uiteenlopende vorm en formaat voor met een vlakke onderzijde die twijfels doen rij zen aan de exclusiviteit van de schuif- steentheorie. De mogelijkheid van een langs natuurlijke weg gepolijst breukvlak lijkt ook slechts in enkele gevallen aan nemelijk. Soortgelijke vlakken zijn in ieder geval een kenmerkend vormdetail van soortenrijke schaaldiergroepen (oesters, krabben). Veel merkwaardige verschijnselen met rol steenachtige kenmerken uit afzettingsge steenten kwamen in het voorgaande niet ter sprake: de wilde groei van kiezelzuren rond een fossiel organisme of een frag ment ervan; de interessante concreties als pyriet- of markasietknollen; klapperste nen, septaria, fosforietknollen en löss- poppetjes, maar ook papilli en bommen van vulkanische oorsprong; fossiele za den, vruchten; reptieleneieren en zelfs ex crementen (cropolieten) met rolsteen allures. Het lijstje is wellicht nog uit te breiden en we pretenderen ook voor het overige geen volledigheid. Het citaat uit het voorwoord van het Ge tijdenboek: ,,To avoid all mistakes is beyond man's powers" geldt ook voor de details van dit onderzoek, temeer omdat onze kennis van de paleozoïsche fauna nog enkele hiaten vertoont. Het verzamelde materiaal, dat voor een deel geëxposeerd werd in het Zeeuws Museum (oktober 1976) blijft in ieder ge val voorlopig beschikbaar en eventuele reacties worden met belangstelling tege moet gezien. Literatuur: IABeur/en: V\/elche Versteinerung ist das? 1973. Cl. Ellis: Pebbles of the beach. 1965. L. C. Ferris: Pebbles on Cornwall-beaches. 1969. H. Krul: Geologische zwerftochten, n.g. M. Neumayer: Erdgeschichte II. 1895. IA. Schumann: Elseviers gids voor stenen en mine ralen. 1973. G. E. Trueman: Geology and scenery of England and IA ales. 1971. A. N. Strah/er: Introduction to physical Geogra phy. 1965. Fossiele en gebroken steen in bal/astbed spoorwegen.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 10