jan jacob lodewijk luti en de waalse gemeente te middelburg 13 ten deel gevallen zich te verloven met me juffrouw A.-P. van Capelle. Het huwelijk werd 30 juli in Groningen voltrokken. In Middelburg vestigde het echtpaar zich op de Dam Zz G 52 b). Uit het huwelijk wer den twee kinderen geboren, een zoon en een dochtertje, dat hen reeds zeer jong ontviel. De perfecte kennis, die Luti van de kerke lijke wetten bezat, leidde er toe, dat hij in 1875 aangewezen werd om zijn plaatse lijke collega Gerlach die verscheidene jaren de Commissie tot de zaken der waal se kerken in Nederland in de synode van de nederlandse hervormde kerk vertegen woordigd had op te volgen. Het was in die moeilijke jaren voor de hervormde kerk geen sinecure synodelid te zijn. Wie zijn grote staat van dienst voor de waalse kerken en de nederlandse her vormde kerk in haar geheel beziet, komt onder de indruk van het werk dat hij in zijn leven verzet heeft. Hij moet om dit alles naast een plaatselijke gemeente te heb ben kunnen volbrengen, niet alleen een hard en stug, maar ook een systematisch werker geweest zijn. In één van de volgende synodes werd Luti in de Algemene synodecommissie geko zen CK Regelmatig kwam in de jaren 1878/79 zijn naam voor in de commissie van rappor teurs, die de agendapunten voor de syno devergaderingen voorbereidden en aldaar ter bespreking inleidden; onder meer over invoering van nieuwe of wijziging van oude reglementen d). De synode van 1878 nam een, ongetwij feld zeer ingrijpende, wijziging in de aan- nemingsvragen voor nieuwe lidmaten aan. Rond de jaarwisseling ontstond, hoe wel de invoering bepaald was op 1 januari 1880, in verschillende hervormde gemeen ten nogal wat deining. Men meende dat het presbyteriale beginsel van de kerk hierdoor werd aangetast. De synode van 1879 koos Luti tot haar vice-praeses. In de vergaderingen werd onder meer een tussenvoeging in de be vestigingsvragen behandeld en aangeno men, eveneens ingaande 1880. Nu laaide de strijd in de kerkeraden van de grote hervormde gemeenten fel op, o.a. te Mid delburg, waar de, bij de vrijzinnige predi kanten gekozen ouderlingen, verklaarden hun aanwijzing wel te aanvaarden, maar op de aannemingsavond weg te zullen blijven e). Medio maart raakte de toestand in de ne derlandse hervormde kerk zo gespannen, dat de Synodus contracta besloot in ver band met de verwikkelingen de Algemene synode, overeenkomstig artikel 54 van het Algemeen reglement tegen 14 april in bui tengewone zitting samen te roepen^. In de synode van 1880 werd Luti met 9 van de 17 uitgebrachte stemmen, waaronder drie blanco, tot praeses gekozen. Twee synodeleden hadden tijdens de stemming de vergadering verlaten. Ook de synode van 1881 koos hem tot haar voorzitter, nu echter met alle 17 uit gebrachte stemmen. Wederom waren 2 leden tijdens de stemming afwezig. De grote verandering in stemverhouding mag niet worden toegeschreven aan een ver anderde samenstelling van de synode, maar aan de wijze waarop Luti in 1880 het hoogste college van de nederlandse her vormde kerk had geleid. Zijn persoonlijk heid kenmerkte zich als dé juiste man op dé juiste plaats. Niemand schetste dit beter dan prof. Bon- neval Faure ruim 20 jaar later in zijn con- Gevel Waalse Kerk begm deze eeuw (links van H B S

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 13