3 jan jacob lodewijk luti en de waalse gemeente te middelburg 17 Het moderamen ervan behartigde de zaken van de kerk gedurende het gehele jaar en bracht zowel in de Algemene synodale commissie, als in de jaarlijkse synode-vergadering verslag uit van haar werkzaamheden, d) Rond de tachtigerjaren werden in achter eenvolgende synodes verschillende reglementswijzigingen of nieuwe regle mentsartikelen in behandeling genomen, onder andere: 1e In 1878 een nieuw Reglement op de kerspelvorming, inhoudende vrij ge compliceerde, maar wel ingenieuse regels betreffende de bevoegdheden en rechten van de minderheden, waardoor deze - zowel in grote - als in kleinere nederlandse hervorm de gemeenten - tot haar recht kon den komen. Werd in de synode aan genomen. In de laatste in Art. 62 van het Algemeen reglement bij wijziging van de reglementen der nederlandse hervormde kerk voorgeschreven stemming, n.l. de hoofdelijke uit spraak van de leden van de Provin ciale kerkvergadering verworpen. 2e Eveneens in 1878 wijziging van Art. 38 Reglement op het godsdienst onderwijs, regelende de aanneming van nieuwe lidmaten. Invoering werd bepaald op 1 januari 1880. Door de synode aangenomen. De stemming volgens Art. 62 liet een 2/3 meerder heid zien. In 1879 werd dit artikel nogmaals gewijzigd. 3e In 1879 werd in Art. 39 van het onder 2 genoemde reglement de zinsnede „Althans wat betreft den geest en de hoofdzaak van de daarin vervatte belijdenis, verklaring en belofte", tussengevoegd. Dit ge- geschiedde in de synode met 10 tegen 9 stemmen. Een krappe meer derheid. Bovendien was het een dubbeltje op z'n kant. De primus afgevaardigde voor Gelderland, behorende tot de orthodoxe richting, was door ernsti ge ziekte gedurende geruime tijd verhinderd desynode-vergaderingen bij te wonen en werd vervangen door zijn, tot de moderne richting behorende secundus. Ook de stemming volgens Art. 62 van het Algemeen reglement viel ten gunste van deze wijziging uit, zodat de nieuwe artikelen 38 en 39 van het Reglement op het godsdienst onderwijs op 1 januari 1880 van kracht werden. 4e In 1 881 had een wijziging plaats van Art. 27 van het Reglement op het examen, voor zover betreft de ver klaring en belofte door proponenten bij de bevestiging af te leggen. Door alle instanties aangenomen. e) Het was voor mij verleidelijk op deze grote moeilijkheden, waarmeedesynodes van 1879 en 1880 te kampen kregen, dieper in te gaan. Hiervan is bij nader inzien afgestapt, omdat: 1e deze alleen in de nederduitse her vormde gemeenten plaats hadden; 2e het een te grote onderbreking zou worden van de korte levensbeschrij ving van J. J. L. Luti, waardoor deze minder overzichtelijk zou worden. f) Dit zijn nog de in 1 879 gekozen synode leden. g) In de vacature Luti werd niet meer voor zien. De buitengewone 2e predikants plaats werd opgeheven. h) Hier is de officiële tekst, zoals deze in het verslag van de Réunion van 1897 geschreven staat, in het Frans overge nomen. i) De Commissie tot de zaken der waalse kerken in Nederland bestond uit vijf predikanten en drie ouderlingen of oud ouderlingen. j) Tekst niet bekend. k) Deze toestemming was volgens de toen geldende onderwijswetten verplicht. I) Overgenomen uit de personalia Nelson Itié. Literatuurverantwoording Ie C.-G. Chavannes. In memoriam J. J. L. Luti. [Archief Nederlandse hervormde kerk]. (Fotokopie in eigen bezit). 2e Controle op en aanvulling van jaartallen door Archivaris Nederlandse hervormde kerk. 3e Personalia J. J. L. Luti en P. Ne/son itié. [Archief Nederlandse hervormde kerk]. 4e Reglementen der Nederlandsche her vormde kerk; uitg. 1922. Geredigeerd door president Dr. G. J. Weyland en secretaris L. W. Bakhuizen van den Brink van de synode. Samenstellers hebbenin overeenstem ming met vroegere uitgaven, de daarin opgenomen aanwijzingen uit de Han delingen der Algemene synode, ook die rond de tachtigerjaren, overgenomen, (in eigen bezit). 5e De Middelburgsche Courant. Kerknieuws uit de jaargangen 1859/ 18601878 t/m 1883, 1890 en 1894 in het geheel, december 1901 en januari 1902. [Documentatiecentrum Zeeuws delta gebied; Provinciale Bibliotheek van Zeeland]. 6e Zeeuwsch jaarboekje en Adresboek van Middelburg. Diverse jaargangen. [Documentatiecentrum Zeeuws delta gebied; Provinciale Bibliotheek van Zee land]. 7e Nouveauw Testament; resp. in de bijbel vertalingen van 1823 en 1890. [Documentatiecentrum Zeeuws delta gebied; Provinciale Bibliotheek van Zeeland], 8e Dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen. Verzet des kerkeraads in zake aanneming van lidmaten; 1880. [Documentatiecentrum Zeeuws delta gebied; Provinciale Bibliotheek van Zee land]. 9e Van'A Iphen 's Nieuw kerkelijk handboek; 1941-1942. [Archief Nederlandse hervormde kerk]. Hier rest mij nog een persoonlijk woord van zeer hartelijke dank èn aan de heren dr. J. P. van Dooren en zijn assistent R. J. Veenhoven voor de grote aan mij verleen de medewerking èn aan allen in de Provin ciale Bibliotheek van Zeeland, waar mij vele, ja zeer vele dagen in de studiezalen A en C en in de kantine zo'n vriendelijke gastvrijheid is verleend. Bovendien voor de behulpzaamheid. Het was daar steeds: U vraagt maar, en wij zorgen er voor, dat het er komt." Zonder de hulp van beiden zou het mij on mogelijk geweest zijn een gedocumen teerde korte levensbeschrijving van Luti en enkele gegevens over de waalse ge meente samen te stellen.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 17