EEUWS TIJDSCHRIFT JAARGANG 27 nummer 1 -1977 MORFOLOGIE VAN DE ROLSTEEN aantekeningen bij een project „Mediocrity in pebbles is insufferable". (Anonymus, ca 1850). De hier volgende uiteenzetting is niet meer maar ook niet minder dan een poging om de ontstaanswijze van de rolsteen en de factoren die aan de vormgeving meewerken te verklaren, de gevestigde opvattingen daarom trent weer te geven en waar nodig van kritische aantekeningen te voorzien. De S\ aanwezige interesse voor de rolsteen en zijn genese werd sterk geactiveerd door het werken aan het getijprojekt Ka- naal-Noordzee waarbij de geofysische en morfologische aspecten van de kustgebie den onderzocht werden. Tijdens de speur tochten langs de Franse, Engelse en Deense kusten en in het binnenland werd een aanzienlijke hoeveelheid materiaal verzameld. De conclusie van Clarence Ellis, dat zeer weinig literatuur over het onderwerp be schikbaar is, bleek wel juist: The scientific jargon of the geological textbook repels them an it either makes no reference to pebbles at all or does so in the most incidental fashion. De rolsteen kent echter vele verschijnings vormen en we komen hem in de nomen clatuur wèl tegen als klastisch of detritisch sediment voor het kleinere goed, als erra tisch blok voor de grote zwerfkei en als fossiele zwerfsteen of zwerfsteenfossiel. Gerold Het verschijnsel behoeft nauwelijks een nadere omschrijving. De Engelse definitie van de pebble luidt: ,,a small stone round ed by the action of water" (ook: „water- worn pebble") en Visscher karakteriseert hem als ,,Kei die door ijs of stromend water werd verplaatst en daarbij door bot singen met ander vast gesteente zo vaak stukjes verloor dat ze een min of meer ronde vorm verkreeg. Een sterke afron ding is vooral in een brandingszone moge lijk. Hij wordt ook wel gerolde steen genoemd, wat de ontstaanswijze beter aanduidt. De Angelsaksen spreken naast pebble voor de kleinere soort van cobble voor de grotere en van boulder bij werkelijk forse formaten. De Fransen noemen hen galet en caillou; de Duitsers Geröllstein of Schiebestein en de Denen strandstenerne. De rolsteen vertoont zich vooral aan de stranden in zijn volle glorie, maar het na tuurlijke steenstrand is in ons land een on bekend fenomeen al spoelt er plaatselijk (Texel) wel wat grind aan. In Engeland is een pebble- of shingle- beach een met rolstenen bedekt strand en een shingle-trap een loodrecht op de kust lijn geplaatste barrière die de reislust van stenen en zand beperkt en de kustbeveili- ging dient. Grind of grint is een verzamelnaam (zoals ook shingle) en het eveneens gebruikte kiezel is afgeleid van de samenstelling van de steen. De schuifsteen werd tijdens gletsjertrans port aan de onderzijde afgevlakt en ver toont vaak krassen. De windkei, ook windkanter, driekanter en ventifact ge noemd (Engels: sandblown pebble, Duits: Windschliffe) is, alweer volgens Visscher een „door de met zand beladen wind van vlakjes voorziene kei". Hij ontstaat vooral in aride klimaten, maar ontbreekt volgens betrouwbare mededelingen ook niet op of in de Veluwse zandverstuivingen. De onderverdeling van de rolsteen in pebbles, cobbles en boulders laat vol doende ruimte voor discussie over de for Joop Dam maten en de meningen daarover lopen nogal uiteen. Bij de wetenschappelijke indeling volgens korrelgrootte van Wentworth variëren de maten van fijn grint van 2-4 mm, van grof grint van 4-64 mm, bij stenen van 64-256 mm en daarboven spreekt men van blok ken. Bij de hier gebruikte petrografische en technische indelingen worden overigens weer andere vormen gehanteerd. Vragen Ook de mate van afronding waaraan een steen moet voldoen om het predikaat rol steen waardig te zijn roept vragen op. Ellis schrijft daarover: ,,it is impossible to fix upon one point in the long proces of shaping and smoothing at a dear division between a rock fragment and a pebble en hakt de knoop door met de conclusie: rr Every one of the stones on a shingle- beach is a pebblecomplete or in the making.Hij wijst ook op de vergankelijk heid van de rolsteen, die zijn loopbaan be gint als rotsfragment van eerbiedwaardige ouderdom en eindigt als gruis, korrels of partikels. Het uiteenvallen van de geconsolideerde rots in fragmenten geschiedt door verwe ring (desintegratie). De naam is waar schijnlijk afgeleid van weer, in de zin van atmosfeer en weersgesteldheid. Zon, wind, regen, sneeuw, vorst en daarmee verband houdende sterke wisselingen van koude en hitte, maar ook golfslag en stro mingen en de groeidruk van zouten, plant in oktober'1976 toonden de beeldend kunstenaar-schrijver Joop Dam en zijn vrouw Ans van Herwaarden de voorlopige resultaten van hun grote internationale ,,rolstenenproject" in het Zeeuws Museum te Middelburg. Dat museum gaf eerder onderdak aan Dam's getijdeproject", dat in een vorig nummer van het Zeeuws Tijdschrift uitgebreid aandacht kreeg en waarvan de uitkomsten werden gebundeld in een boek dat werd uitgegeven bij Den Boer in Middelburg. Joop Dam (A. van Velzenweg 1, Kloetinge) verzorgde ook de omslagtekening van het Zeeuws Tijdschrift.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 1