de molens van sas van gent - Philippine - westdorpe 20 had was het verval van de molen. Het re sultaat kunt u iedere dag opnieuw aan schouwen als u het bolwek „Generaliteit" oftewel de Molenberg passeert! Vroeger stond er op dezelfde plaats een houten molen die gebruikt werd als ger- ste-pelmolen en snuifmaalderij. Ook die molen was van een achtkantig model. In 1829/1830 heeft de heer Dominicus Ver- schaffel die molen gekocht van een heer Dupont. Hij heeft de molen in steen omge bouwd en ingericht als graanmolen. In 1827 was het kanaal van Sas van Gent doorgetrokken naar Terneuzen en belang rijk verbeterd. Er ontplooide zich hier een levendige handel en Sas van Gent werd zelfs een „graanmarkt" rijk. De heer Ver- schaffel bleef niet bij zijn molen maar stichtte een ander bedrijf dat hij heeft uit gebreid en gemoderniseerd. Uit het ver slag van de toestand van de gemeente blijkt dat in 1869 „eene bloemfabriek met goed gevolg" in werking is gebracht. Die meelfabriek is in 1901 geheel door brand vernield. Onmiddellijk werd deze in mo derner vorm herbouwd, zodat in 1902 de produktie kon worden hervat. Toen Johannes Verschaffel in 1902 kwam te overlijden kwam de directie in handen van diens zonen Victor en Richard Ver schaffel. In 1936 werd de verantwoorde lijkheid voor hetgeen wij nu kennen als de meelfabriek Walsenmolen toevertrouwd aan de tegenwoordige directeur, Drs Hu- bert J.P. Verschaffel. Zijn oom Victor leg de toen zijn functie neer, terwijl zijn vader Richard in de directie bleef tot aan zijn overlijden in 1953. Al is de meelfabriek geen molen in de zin van hetgeen in dit overzicht daarmede wordt bedoeld, het leek gewenst het ontstaan van deze „hoog-molen", zoals een bloemfabriek genoemd wordt, tegelijk te memoreren. Jonkvrouwe S Collot d'Escury schreef in 1927 een boekje dat als titel kreeg „De Molens van Ze'euwsch Vlaanderen" en bedoeld was als een bijdrage tot de kennis van de geschiedenis van de windmolens van Nederland. De afbeelding is daaruit overgenomen terwijl hetgeen in de bijbe horende beschrijving te vinden is hier boven al werd weergegeven. De Jkvr schrijft dat ze alleen nog maar een molen in Sas van Gent gevonden heeft op een plattegrond van 1780. Zij spreekt als haar mening overigens uit, dat het haast niet kan dat Sas van Gent niet eerder over een molen de beschikking had. En inderdaad, hiervoor is al verteld dat er in 1696 een waterkorenmolen werd De voormalige getij molen in de stadswal van Sas van Gent. Verklaring der cijfers: naar een plattegrond van omstreeks 1750, in het Rijksarchief (de twee raderen zijn er door mij aan toegevoegd; het overige is naar andere kaarten) 2 nog bestaand gedeelte dat ge bruikt wordt als bergruimte (de ankerijzers wijzen nog op het bouwjaar: [an no 16 96]). Verklaring der letters: a berging van graan en meel; b „schepradt"; c „camradt"; Overlaat; e groot ver laat; f privaten;gbakkerij 'XPr7~777r/

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 20