20 de molens van sas van gent - Philippine - westdorpe 21 ""^T gebouwd van het gebruik waarvan gewag wordt gemaakt in het journaal van de be legering in 1747. In 1780 vinden we die molen terug in een ander journaal en in 1785 gaan we repareren. houten molen Behalve de molen op het bolwerk Genera- liteit prijkte er eertijds ook een houten molen op het bolwerk Coehoorn. De plaats daarvan moet u nu zoeken op het eind van de Oostdam, waar men linksaf moet buigen om naar het zwembad of de tennisbanen te gaan. Die molen is op het eind van de 18e eeuw afgebroken op last van de toenmalige gouverneur van de ves ting. Nu we toch ,,het eind van de 18e eeuw" noemen mag misschien als bij zonderheid worden vermeld dat Sas van Gent in 1785 150 huizen telde met even veel huisgezinnen. Er waren verder 8 schuren binnen de vesting, 12 paarden 16 koeien en 6 kalveren. Sas van Gent bezat geen wagens maar wel 8 karren. Er waren 8 bakovens in burgerwoningen en dan na tuurlijk de 2 ovens in 's lands bakkerij on der de wal bij de waterkorenmolen. De verzuchting van Jkvr Collot d'Escury dat ze in Sas van Gent slechts in 1780 een molen kon vinden, is ten onrechte ge slaakt, want op een kaart van dat Gentse Sas die dateert van vóór 1644 staat er al een molen afgebeeld op dezelfde plaats als de tegenwoordige. Want, ofschoon Sas van Gent-sedert de stichting als ag- glomoratie van weinig betekenis is geweest, na de belegering en verovering door Prins Frederik Hendrik in 1644,

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 21