de molens van sas van gent - Philippine - westdorpe 22 kwam daarin snel verandering. Sas mocht immers geen handelsplaats worden. Het stapelen en verkopen van goederen was hier verboden om Gent niet te benadelen. Maar na het overgaan van de vesting ont stond hier een levendige handel. En weldra waren er beurtschippers op Vlissingen, Middelburg, Veere, Goes, Dordrecht, Rot terdam, Delft, enz. Op 15 mei 1648 werd door H H Mogende der Staten Generaal der Verenigde Nederlanden al een octrooi afgegeven op het gemaal, bier en de waag. Dit octrooi werd verlengd op 14 mei en 9 juli 1717. In 1648 bedroeg de meelaccijns één stuiver van iedere zak rogge. Uit deze enkele historische gegevens mag over duidelijk blijken dat Sas van Gent al vóór 1"644 de beschikking had over zeker één molen. Nog enkele feiten uit het verleden mogen dit verhaal over de Sasse molens comple teren. In 1694, in de tijd dat men volop bezig was de vestingwerken te verbeteren en uit de breiden, is een boekweitmolen verbrand. De invoer van graan en tarwe heeft bijna altijd plaats gevonden vanuit de Autrichenpolder, de Canisvlietpolder (voor zover deze werd bebouwd) en de Sint Albertpolder. Bijna steeds deden zich daarbij moeilijkheden voor want evengoed als tegenwoordig, was ook toen de handel gebonden aan alle mogelijke reglementen en voorschrif ten. Vaak werd de Raad van State ge moeid met het vinden van oplossingen. In 1709 was P Ridderhuis (de Jonge) weger van 't graan dat naar en het meel dat van de molen werd vervoerd. Van iedere zak meel genoot hij 4 duiten^ en van een zak graan 2 duiten. David Davidse was boekweitpeller en grutter. Op 7 oktober 1728 verscheen er een resolutie van de Raad van State om hem te beletten dat hij het meel van buiten in de vesting bracht. Op 25 juli 1732 kwam dit te vervallen. In 1750 waren er in Sas van Gent 2 windkorenmolens en 1 rosmolen. In 1747 was er wel een molen omgewaaid maar de Staten-Generaal hebben de ei genaar gelast deze weer op te bouwen. Toen dat in 1751 nog niet was gebeurd vroeg die eigenaar, Samuel du Pont, schepen van Sas van Gent en notaris, ontheffing van de herbouwplicht, welk verzoek overigens werd afgewezen. Of het van deze heer du Pont was dat later de heer Verschaffel de molen kocht, heb ik niet kunnen vinden, maar het lijkt mij zeer waarschijnlijk dat een nakomeling van hem de eigendoms overdracht regelde. Op 9 april 1785 bezat Sas van Gent volgens een opgaaf van het toenmalige gemeentebestuur 1 waterkorenmolen onder de wallen en 2 windkorenmolens op de wallen. In de jaren 1790/1791 werd per week uit Vlaanderen hier ter consumptie aangevoerd: 26 zakken tarwe, 18 zak ken rogge, 4 zakken boekweit en 2 hoornbeesten en 1 kalf. 9 31 augustus 1794 gaf de Prins van Hessen Darmstadt bevel aan Johannis de Pauw om zijn molen af te breken. Die molen stond op het bastion Coe- hoorn en de afbraak gebeurde op ver zoek van de commandeur van de ves ting. Op 9 juni 1823 verklaarden Pieter van Goethem, rentenier, Johannes Adri- aansen, schipper, Elisius Stubbé, win kelier en Johannes Petrus Willems, lo gementhouder dat Eerst na verloop van vier jaren het hem (Johannes de Pauw) heeft mogen gelukken den zei ven ten zijnen kosten wederom op te bouwen en zij geen hoe ook genaamde kennis dragen gemelde Jan Francies de Pauw ooit of immer zo min uit hoof de van de aanzienelijke hierdoor ge- ledene verliezen als wegens de stagna tie van de voortzetting van zijn beroep toegebracht eenige hoe ook genaamde schadevergoeding heeft genoten" In 1822 werd een poging gedaan tot wederoprichting van de inmiddels ver loren gegane graanmarkt. Uit het toen vastgestelde reglement blijkt dat tus sen 9 en 10 uur 's morgens verkocht mochten worden: gerst, haver, bonen, erwten, boekweit, lijn, kool, klaver zaden, vlas en aardappelen. Tarwe en rogge mochten verkocht worden tussen 10 en 12 uur. Stadswerkers waren toen Pieter Adri- aan Feijen, Jan de Mul, Jan van der Stock, Guillismus Arends, Francies Dingenis, Lambertus Pieter Burgmeijer en Pieter Dronkers. Tot slot dan nog een historisch grapje! j dat één ketel had en 3 pk sterk was. Dominicus Verschaffen heeft in 1853 in zijn molen een stoomwerktuig ge plaatst dat één ketel had er 3 pk sterk was. De akte van vergunning daar voor is toegezonden door de minister van binnenlandse zaken van 16 decem ber 1852, onder nr 160, 6e afdeling. Die vergunning moest in de molen 'j zichtbaar worden opgehangen en van dat gebeuren moest het gemeentebe stuur kennis geven aan de Commissa ris van de Koning. Dat is gebeurd bij brief van 11 januari 1853. Op de kant van die brief is de vraag aangetekend: „Hangt* het reeds?" Daaronder staat dan de aantekening „Ja wel Mr"! In 1861 ging alles nog op de oude voet verder maar „olie slaat men tevens met den zelve, doch zeldens. De stoom- koornmolen werkt alleen bij winde loosheid" Philippine Jkvr Collot d'Escury schrijft over de molen van Philippine in haar boekje dat hiervoor genoemd is het volgende: „De open standerdmolen is in 1854 vanuit Gent naar hier geplaatst. Van 1868 tot 1913 was D. Corne/is eigenaar, daarna zijn zoon C. Corne/is. in 1914 is de molen bij hevig en wind naar beneden gestort, alleen de staak bleef staan. Op den molen stond Anno 1774", vermoedelijk het jaar waarin de mo/en gebouwd is. Vóór 1854 heb ik op kaarten geen mo/en in Philippine gevonden De heer J Ch Cornelis weet in het door hem geschreven boekje over „Stad en Land van Philippine in de historise 1505-1955", over de molen wel wat meer te vertellen. Op de blz 22 en 23 is het vol gende te lezen: „Reeds betrekkelijk vroeg wordt de mo/en vermeid. Altijd heeft hij op dezelfde plaats gestaan, namelijk op de buitenwal van het westelijk bastion van het Kasteel. De molenberg van tegenwoordig is ongeveer het laatste wat hiervan over is. Ai in 1651 wordt er voor de magistraat een over dracht van de moten aanhangig gemaakt door de molenaar Joos de Bruyne die naar Axel vertrok en zijn pacht overdeed aan Pieter Carpentier, „gewesen molenaar van der neuzen". De pacht bedroeg f 400, 's jaars. Andere stukken betreffende de molen in de eerste tijd handelen b. v. over

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 22