de molens van sas van gent - Philippine - westdorpe Tenslotte nog de opmerking dat Jkvr Col- lot de vroegere molenaar Hamerlinck noemde, terwijl ik zelf het hoofd van de school, de heer R Hamerlinck aanhaalde, die een geschiedenis van Westdorpe op papier heeft gezet. Een klein stukje ge schiedenis om te vertellen dat de oud-di recteur van de C S M in Sas van Gent, de heer Alfred E S Hamerlinck, stamt uit de Westdorpse molenaars-familie die inder tijd welgesteld moet zijn geweest en in ie der geval tot de weldoeners van de R K parochie van Sas van Gent gerekend mocht worden. Reijnier Steenput, kerkmeester in Sas van Gent van 1765-1768, was getrouwd met Barbarina Hamerlinck. Zij was een doch ter van Johannes Hamerlinck (de Oude), oud-burgemeester van de Vrij Heerlijk heid van Westdorpe, en van Livina Vin- cke. De andere kinderen die uit het huwe lijk Hamerlinck-Vincke geboren werden, zijn ook genoemd in de akte van boedel scheiding dd 28 maart 1768. Daarbij werd de verdeling geregeld van onder meer: 1e. de koorn-wind-molen op de Heerlijk heid van Westdorpe, met zijn huijs, schuur en verdere op- en depenten- ties; 2e. de helft van de koorn-windmolen te Zelzate, 3e. enz. De conclusie mag dus echt wel dat ook Westdorpe heel vroeg in het bezit is ge weest van een molen totdat mijn schoon vader in de oorlog van 1914-1918 zijn be drijf mechaniseerde en de toen bestaande molen liet afbreken. Geraadpleegde bronnen Tijdschrift van het Koninklijk Nederiandsch Aardrijkskundig Genootschap, deel LXXI, nr 3, 1954(Tutein Nolthenius) De oudste molen van Sluis (J J Lambert) Het archief der gemeente Sas van Gent De molens van Zeeuwsch Vlaanderen (Jkvr S Co/lot d'Escury) Stad en Land van Philippine in de historie 1505-1955 (J Ch Corne/is) Westdorpe, voor- en tegenspoed van vele jaren (J Thomas) De geschiedenis van Westdorpe (R Hamerlinck) Particulier archief van schrijver 1) Een Rijnlandse voet is 0.314 m een Amster- damse0.284m. 2) 18 januari 1785, het herstel door Tutein Nol thenius bedoeld. 3) Een duit is 1 /8 stuiver, gangbaar tot 1847. 4) Een Vlaamse Zak is 1 Hl. 5) Een Amsterdamse pond is 494gram.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 24