Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Redactie: mr.J. A. Lantsheer JAARVERSLAG 1976 VAN DE WERK GROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Bestuur Het bestuur van de Werkgroep kwam bijeen op 6 april en 6 oktober ter bespreking van de te ondernemen activiteiten. Het bestuur was samengesteld uit drs. J. H. Kluiver, voorzitter; G. A. C. van Vooren, vice-voorzitter; T. T. A. B. van der Aalst, secretaris; B. Oele, pen ningmeester en P. J. Brand, lid. In de zomer trad de heer Van der Aalst af wegens vertrek naar Kaatsheuvel. Het secretariaat werd daarna waargenomen door de heer L. A. DeWitte te Middelburg, die in de ledenverga dering van 7 december als secretaris werd ge kozen. In deze vergadering werden de aftre dende bestuursleden B. Oele en P. J. Brand herkozen. De ledenvergadering besloot tevens de contributie tot 12,50 te verhogen en machtigde het bestuur over te gaan tot ruil- abonnementen. Lezingen In het verslagjaar werden de volgende lezin gen gehouden: 15 januari drs. W. W. Mijn- hardt over Enkele Genootschappen van We tenschappen en Kunsten in de tweede helft van de 18e eeuw". Deze lezing werd georgani seerd in samenwerking met het Genootschap en vond plaats in het stadhuis te Vlissingen. 25 november hield prof. dr. M. Baelde uit Gent een lezing over ,,De pacificatie te Gent in 1576", in gebouw Abdij 11. eveneens in samenwerking met het Genootschap. Na de ledenvergadering van 7 december in het Rijksarchief te Middelburg hield ir. J. A. Trimpe Burger een lezing over ,,De recente opgravingen te Aardenburg". Bulletin In de redactie van het Bulletin hadden zitting de heren T. T. A. B. van der Aalst, M. P. de Bruin, drs.J. H. Kluiver en drs. R. L. Koops. In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer Van der Aalst werd in de ledenver gadering van 7 december de heer P. J. Aars- sen benoemd terwijl de heer De Bruin werd herkozen. De uitgave van het Bulletin ondervond dit jaar moeilijkheden doordat het dialectonder zoek door het overlijden van dr. H. C. M. Ghijsen kwam te stagneren. Het tweede num mer was daardoor van geringer omvang, ter wijl het derde niet voor het einde van het jaar kon worden uitgebracht. Commissie indicering oud-archief van het Genootschap In deze commissie hadden zitting mevr. A. Kok, mej.J. N. van der Graafdrs.J. H. Klui ver, jhr. G. Ploos van Amstel, jhr. mr. dr. G. F. Sandberg, ir. C. J. Soeters, ir.J. A. Trimpe Burger en H. P. A. van de Voorde. Het indiceren werd dit jaar voltooid zodat een begin kon worden gemaakt met het vervaar digen van een personen- en zakenregister op voorgedrukte fiches. Mevr. Kok en de heer Soeters maakten een begin met het indiceren van handschriften betreffende genootschapszaken in de Provin ciale Bibliotheek. Project huisnamen en documentatie betref fende huizen te Middelburg In de voorjaarsvergadering heeft het bestuur besloten een project huisnamen en documen tatie betreffende huizen te Middelburg ter hand te nemen, waarvoor de ledenvergade ring een krediet van 300,— voteerde. Middelburg is voor dit project gekozen omdat het archief van de stad verloren ging en de nog resterende bronnen alleen in hun totali teit bewerkt kunnen worden; tevens omdat bij de veelvuldige restauraties veel sporen van diverse bouwfasen verloren gaan. Voor dit project hadden zich aan het einde van het jaar aangemeld mevr. M. M. Klaver- Suurmond, mevr. J. van Mensch-Joossen en de heren W. van Dort, W. A. Kooiman, ir. C. J. Soeters. M. C. van der Weele en P. W. Sijn- ke, welke laatste tevens als coördinator van het project optreedt. Deze deelnemers zijn met groot enthousiasme gestart. Activiteiten binnen het Genootschap In de voorjaarsvergadering van het Genoot schap heeft het bestuur een pleidooi gehou den voor plaatsing van de houten gevel van het Genootschap in de Korte Giststraat en het uitsluiten van overdracht aan particulieren, dit naar aanleiding van een voorstel deze gevel aan de gemeente Middelburg over te dragen ter plaatsing in het Geere-gebied. Naar aan leiding hiervan besliste de ledenvergadering dat de gevel wel aan de gemeente Middel burg, maar niet aan enig particulier mocht worden overgedragen. In het voorjaar diende het bestuur bij het Al gemeen Bestuur van het Genootschap een nota in over de verzamelingen. Deze werd in de bestuurs- en ledenvergadering van respec tievelijk 2 en 29 november behandeld en posi tief beoordeeld. De nota en een verslag van de behandeling zal in het Bulletin verschijnen. Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek Op 12 november vond een bespreking plaats tussen het bestuur en de heren dr. A. de Vin en M. P. de Bruin over de voortzetting van het dialectonderzoek. Besloten werd in afwach ting van een nieuwe organisatie van de Ver eniging voor dialectonderzoek het onderzoek en de publicatie van de resultaten voort te zet ten. Dr. A. de Vin verklaarde zich bereid als wetenschappelijk begeleider op te treden, ter wijl mevr. E. J. van den Broecke-de Man bereid bleek het administratief coördinerend werk te verrichten. Hierdoor is de voortzetting van het zo waardevolle dialectonderzoek voor lopig verzekerd. Contact oudheidkundige kringen Op 6 mei en 19 augustus vonden vergaderin gen met vertegenwoordigers van de oudheid kundige verenigingen in Zeeland plaats. In de vergadering van 6 mei werd een definitieve in ventarisatie gemaakt van punten van samen werking, terwijl in die van 19 augustus de vorm van een eventuele organisatie werd onderzocht. Daar de juridische en organisato rische vorm van de samenwerking, federatie mogelijk in strijd zouden kunnen zijn met de wet van het Genootschap, heeft het bestuur van het Genootschap verzocht zich nader over deze kwestie te mogen beraden. In een be spreking met het dagelijks bestuur van het Genootschap op 12 november werd besloten dat de eerstvolgende vergadering van de Heem- en oudheidkundige verenigingen in Zeeland zal worden bijgewoond door het da gelijks bestuur van het Genootschap. Adressen Het bestuur heeft in het voorjaar aan de ge meente Kortgene een adres laten uitgaan waarin wordt gepleit voor maatregelen tot be houd van het voormalig gemeentehuis aan de haven te Colijnsplaat. Dit gebouw, oorspron kelijk gerechtshuis, werd met steun van de stadhouder Willem V gebouwd en is zowel historisch als bouwkundig van grote waarde. Middelburg, 29 januari 1977 L. A. DeWitte, secretaris

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 26