morfologie van de rolsteen 2 en boomwortels bewerkstelligen de zoge naamde mechanische verwering. Onder chemische verwering verstaat men de ingewikkelder processen, waarbij ge steenten ontleedt en in hun chemische componenten opgelost worden (liquidatie van mineralen in water, de oxydatie van ijzerverbindingen en hydrolithische ontle ding van silicaten p.e.). Door selectie en afzetting van de componenten in water kunnen dan weer nieuwe gesteenten ont staan zoals de biogene sedimenten kalk en kiezel (Schumann). De vervuiling van de atmosfeer lijkt intussen de natuurlijke ver wering wel te activeren. Verwering kan in bepaalde vormen zoals bolschaalverwering (oni-onskin-weather- ing) en granulatie een rechthoekige steen veranderen in een bol of plat ovaal. Daar uit blijkt dat de afronding niet per se een gevolg van stoten, botsen of schuiven be hoeft te zijn. Typerend is in dit verband ook de zogenaamde meelzak-structuur van granietrots. De erosie manifesteert zich wel het duide lijkst aan de kusten. Brandingsgolven, te recht brekers genoemd, zijn onafgebroken bezig met de uitholling en afbraak van de klifkusten. De kracht van de door stormen opgestuwde golven is in Zeeland genoeg zaam bekend en het dreunen van de oceaangolven tegen de Bretonse graniet- kust bij Pemarch is soms waarneembaar in het 30 km landinwaarts gelegen Quimper. Aan de kust van Oregon werd een rots blok van 60 kg zelfs 30 m de lucht inge- slingerd en belandde via het dak in de woning van de vuurtorenwachter. Meest al wordt het vrijkomende materiaal echter minder krachtdadig op het belendende strand gedeponeerd en vandaar eventueel op het kustplatform, waar het dan weer meehelpt de kracht van de branding te verminderen door het vermeerderen van de wrijvingsweerstand. De samenstelling en de hardheid van de rots is uiteraard wel van invloed op de mate van afslag: graniet biedt meer weer stand dan krijt. Aanvoer Naast deze lokale aanmaak' van rolsteen materiaal is er in vrijwel alle delen van de wereld een voortdurende aanvoer van stenen naar de kusten toe. Kuenen wijst erop dat nu slechts 10% van Hydrolytisch-mechanische verwering van graniet. (Portsall. - Bretagne).

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 2