w& r morfologie van de rolsteen de zeebodem uit neritisch sediment be staat, maar dat eens de meeste steenfor maties aan de oppervlakte van de aard korst uit dergelijke afzettingen gevormd werden. Verwering van de rotsen levert geweldige hoeveelheden puin (regoliet) dat vroeger of later door rivieren naar de kusten gevoerd wordt. Gedurende de verschillende glaciale perio den voltrokken de processen zich in Euro pa en elders in versneld tempo. De om vang en de zwaarte van de ijsmassa's vormden mede door het meegevoerde puin een geweldige eroderende factor, waarvan de sporen nog op vele plaatsen in het landschap terug te vinden zijn. Krachtige waterlopen (oerstromen, puin- stromen, smeltwaterrivieren) hielpen eveneens krachtig mee aan de land schapshervorming en het verplaatsen van grote en kleine stenen. De cyclus van op bouw en afbraak gaat nog steeds door. Zo deponeren de rivieren van de USA naar schatting per annum 800 miljoen ton ste nen, zand en slib in de Stille en Atlan tische Oceanen; de Mississippi alleen al circa 176 miljoen ton in de Golf van Mexi co, waarvan 136 miljoen ton in zwevende toestand en 40 miljoen ton corrosief ma teriaal. De vervorming van gesteentepuin tot rol steen op de vaak lange weg naar de kust in niet „genormaliseerde" rivieren is af hankelijk van de stroomsnelheid, de mee gevoerde hoeveelheden materiaal, de tijdsduur, de aanwezigheid van obstakels en natuurlijk de hardheid van de steen. De tijdsduur varieert van enkele weken (under the most favourable conditions) tot vele eeuwen (Ellis). Zand en kalksteen zijn volgens Schumann na 1-5 km riviertransport afgerond; gra niet, gneis en kwartsiet na 10-20 km en zachte kalksteen is na 1-2 km reeds vol komen vergruisd. De afronding van stenen in draaikolken van rivieren en in gletsjermolens kan zeer effectief zijn en dergelijke gletsjermolen stenen zijn met enig geluk in het noorden des lands nog wel te vinden. De transportcapaciteit van zeestromingen en golven is overigens niet minder dan van de hiervoor genoemde media. In ieder ge val is het soortelijke gewicht van de steen lager in zout dan in zoet water. Proeven wezen uit dat stromingen met snelheden boven driekwart meter per seconde tame lijk grote stenen over een vlakke, zandige bodem kunnen verplaatsen. Rots en rolsteen (St. Ives - Cornwall Hydrolyse van graniet: verwering van blok tot ronde vorm naar Raisz). Chemische verwering van rechthoekige blokken tot eivormige keien (naar W. M. Davis).

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 3