morfologie van de rolsteen 6 Fossielen In het tot hiertoe voornamelijk hypo- tethische vertoog over de morfologie van de rolsteen (het verschijnsel is door de veelheid van factoren en de lange tijdsduur moeilijk te analyseren) kwamen de fossiele stenen nog nau welijks ter sprake. Ook hier geldt weer dat de bestaande literatuur aan de relatie fossiel-rolsteen maar weinig woorden wijdt. We stelden eerder de door mechanische krachten gevormde rolstenen tegenover de organische, dat wil zeggen verstenin gen en steenkernen van mariene levens vormen uit zeeën die eens grote delen van de huidige continenten bedekten, maar het is beter, in navolging van andere auteurs, van fossiele zwerfstenen, respec tievelijk rolstenen te spreken. Daarnaast kan dan nog een definitie van ouderdom en origine worden gegeven, zoals bijvoor beeld paleozoïsche of mesozoïsche steen, Silurische zwerfsteenspons, Jura zwerf steen enz. Het fenomeen is dus bekend en krijgt, evenals andere verschijnselen uit de litho sfeer, steeds meer aandacht. In West- Duitsland bestaat bijvoorbeeld een Sammlergruppe für Geschiebekunde en het tijdschrift ,,Der Geschiebesamm- ter". De vormenrijkdom van dergelijke stenen is zeer groot, wat de onstaanswijze in aan merking nemend, geen verwondering hoeft te baren. Als rolsteen komen vooral de meer geslo ten vormen in aanmerking: zeeëgels, sponsen, mosselen, oesters, maar ook fragmenten van zeelelies, koralen, belem- nieten en dergelijke. Daarbij valt te be denken dat fossielen uit oude formaties, die weinig of niet verplaatst werden, de typische kenmerken beter bewaarden dan sterk gerolde exemplaren. De fossielen, die inzicht verschaffen in de ontwikkeling van het leven op aarde stam men, zoals bekend, voornamelijk uit het rond 600 miljoen jaren omspannende Fa- nerozoïcum en zijn bovendien bekend tot de sedimentgesteenten. Rolsteen limestonemet geheelde breuken {Millook Haven, Cornwall

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 6