morfologie van de rolsteen 8 de mechanische invloeden op: ,,Auch die Gesta/t eines Organismenrestes kann bei dem Versteinerungsvorgang tiefgreifend verandert werden" en wijst op het water- verlies van kleiïge gesteenten, die bij dro ging zeer sterk krimpen en daarmee ook het ingesloten fossiel. Breuk en deforma tie door gebergtevormende krachten en druk van het sediment zijn eerder regel dan uitzondering en soms te herkennen aan geheelde breuken in fossiele kernen. Bij het determineren van „onduidelijke" fossielen moet rekening worden gehou den met stof- en vormveranderende fac toren. Het karakter van het insluitend ge steente en de geologische invloeden in ruimte en tijd zijn daarbij bepalend. In waterdoorlatend zandsteen worden de schalen gemakkelijk opgelost, zodat daar in overwegend „echte" steenkernen aan getroffen worden. Ook de minerale sa menstelling van skelet- of schaaldelen is erg belangrijk. Het calciet in de skeletten van echinoïden en de schalen van bra- chiopoden blijft langer intact dan de ge makkelijker oplosbare aragoniet van mos sel- en slakkenschelpen. Beurlen merkt voorts op dat f,bei der Fos- si/bestimmung die Lückenhaftigkeit der Versteinerung gegenüber dem lebenden Tier oder der lebenden Pfianze erschwe- rend wirkt. Branding Dit geldt in sterke mate voor de fossielen die tijdens het transport of een langdurig verblijf in een brandingszone het rolsteen stadium hebben bereikt. Een goed voor beeld hiervan is het grind uit de Zeeuwse stromen en de vrijwel identieke vuur steenkernen die als gezegd in zeer grote aantallen aan de krijtkusten van Engeland te vinden zijn. De details van de testen of schelpen zijn door bovengenoemde oorzaken in de loop der tijden vervaagd of verdwenen maar de specifieke vorm bleef door de hardheid van het materiaal behouden. De afgeron de fossiele zwerfsteen laat zich daaraan in vrijwel alle gevallen als zodanig herken nen. Belangrijk zijn verder de analogie van de vormen, de structuur van het opper vlak (huid) en de aanwezigheid van orga nische details als bijvoorbeeld de locaties van mond en anus bij de echinoïden en de groeven in de kelken van crynoïden. Zeer nuttig bleek bij het onderzoek de vergelij king van herkenbare fossiele stenen in verschillende gradaties van afslijting. Fasen van afronding zeeëgel-rolstenen Gedeformeerde fossielafdruk van ammoniet a/s rolsteen. (East Quantockshead

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 8