morfologie van de rolsteen 9 De formaten van de fossiele rolstenen lopen vanzelfsprekend even sterk uiteen als bij de levende exemplaren die zij eens substitueerden: van zeeboontjes en num- mulieten ter grootte van een flinke zand korrel tot oesters als een mannenhand. Het strand van Porthleven aan de Engelse zuidwestkust is bezaaid met minuscule fossiele steentjes van kwarts en chalce- doon-variaties (stone-seed genoemd). De meestal flink uit de kluiten gewassen am monieten die plaatselijk als fossiel niet zeldzaam zijn, bereiken maar zelden het rolsteenstadium, hoewel fragmenten en kleinere exemplaren soms in die richting kunnen tenderen. Wind En om nog wat twijfel te zaaien: de opvattingen over de hiervoor al ge noemde windkeien en schuifstenen lijken ook niet altijd geheel onaan vechtbaar. De met zandkorrels beladen wind kan over lange perioden zeker de zachtere gesteen ten en speciaal bergmassieven vervormen en afronden, maar de in een bekende Duits-Nederlandse stenengids afgebeelde windkei uit Saoedi-Arabië lijkt verdacht veel op een fossiele zwerfsteen. De aan duiding driekanter voor bepaalde vormen veronderstelt verder dat bij een dominante wind de positie van zo'n steen of anders de windrichting tenminste tweemaal ver anderde. Daar staat tegenover dat de drie hoekige piramidevorm bij de door ons als zwerfsteen-fossiel geklasseerde exempla ren nogal eens wordt aangetroffen. Overi gens is een combinatie van beide facto ren, organische afkomst èn eolische ver vorming wel denkbaar. Op dezelfde pagina van nïetgenoemde gids vertoont de glaciale zwerfsteen met krassen (uit Beieren) een opvallende ge lijkenis met talrijke stenen van tamelijk fors formaat, zonder krassen, van de Engelse stranden en van het ballastbed van de spoorlijn waarop wij vanuit de hoeve ,,Spoorzicht" het uitzicht genieten. De oudere stenen daarvan zijn met aan Resten van k/eisteenkust en fossiele rolsteen [flint). (Branscombe-beach, Devon).

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 9