omdat zij waren van joodse stam 44 deling van doet bij de Zentralstelle, kan zij in afwachting van een nadere beslissing in Middelburg blijven. Vraag: Hoe moet er in dat geval met de woning gehandeld worden? Antwoord: De vrouw mag voorlopig in het huis blijven wonen, maar draagt er dan ook zorg voor dat van de geïnventari seerde goederen niets vervreemd wordt. Vraag: Wat moet er gebeuren met de „arische" vrouw wier Joodse man sedert mei 1940 voortvluchtig is? Antwoord: Zij moet bij de Zentrallstelle een verzoek indienen om te mogen blijven en daarbij een verklaring van de politie overleggen waaruit blijkt dat de man in derdaad voortvluchtig is. De politie had ook haar eigen problemen. Zij had in de woning van dokter Weijl een gouden kruisje in beslag genomen, dat de arts door het Nederlandse Rode Kruis ge schonken was als erkenning voor bewe zen diensten. Mocht men Weijl dit kruisje teruggeven? Nee, dat mocht niet: er was order gegeven alle onderscheidingen van Joden in beslag te nemen. De politie was zeer diligent: zij legde een lijstje aan van „arische" vrouwen die, hoewel met Joden getrouwd, op de staat van de Zentralstelle niet voorkwamen; ook spoorde zij nog een Joods gezin op dat aan de aandacht van de Duitse instanties ontsnapt was. Zij spande zich in om de uittocht vlekkeloos te doen verlopen en informeerde dan ook of er bij het vertrek publiek op het perron mocht worden toe gelaten. Dat mocht niet. Drie gezinnen kregen uitstel van transport op grond van medische verklaringen, twee mochten nog korte tijd blijven voor afwikkeling van zaken. De opperrabijn te 's-Hertogenbosch vroeg de commissaris van politie of hij de wets rollen uit de Middelburgse synagoge on der zijn berusting mocht nemen. De com missaris vroeg het de Duitsers. Zij vonden het blijkbaar best: de kostbare Thorarollen bleven gespaard. Dinsdag 24 maart, des morgens kort na acht uur, belde bij de Joodse gezinnen in Vlissingen en Middelburg een agent van politie aan. Sprak hij een voorgeschreven formule uit zodra hem werd opengedaan, begon hij met goede morgen te wensen of Doorgangsstation Westerbork: de transporttrein gereed voor vertrek naar de eindstations Theresiënstadt, Auschwitz en Sobibor.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 12